Bulimia a ryzyko poważnych chorób - czy ciąża jest możliwa?

Witam serdecznie! Mam 23 lata, bulimia towarzyszy mi od 6 lat, różnie z nią bywało - ale śmiało mogę powiedzieć, że wymioty na stałe wpisały się w mój plan dnia. Najczęściej - przez dłuższe okresy - zdarzają się 1-2 razy dziennie, czasami więcej, czasami bywały spokojne tygodnie. Wiem, że muszę się leczyć, ale obecnie zastanawiam się czy jeszcze jest szansa, abym odzyskała zdrowie i cieszyła się życiem, bo póki co, panicznie obawiam się tragicznych skutków mojego postępowania. Po pierwsze, to przeraża mnie strach przed rakiem gardła czy przełyku - paliłam papierosy! Czy w połączeniu z podrażnieniem przełyku to zagwarantowało mi już to jakąś straszną chorobę? I moja druga obawa - marzy mi się dziecko, ale wiem, że pewnie mam uszkodzone nerki, wątrobę itd. Czy jest sens marzyć jeszcze o zdrowym maluchu? Jakie mogą być skutki dla maluszka, jeśli mimo wszystko zajdę w ciążę z chorymi narządami? Bardzo proszę o odpowiedź, te pytania nie dają mi spać po nocach, ja po prostu muszę znać prawdę, nawet najgorszą. Nie chcę dłużej krzywdzić siebie, a jeśli moje obawy sie potwierdzą - także bliskich.

Lek. Marta Hat

Witam!

Efekty bulimii to skutki naprzemiennych okresów objadania się i głodówek, wywoływania wymiotów oraz stosowania środków przeczyszczających i moczopędnych.

Najpopularniejsze są zaburzenia równowagi elektrolitów - najczęściej hipokaliemia, która może prowadzić do wtórnych konsekwencji (zaburzeń pracy serca i osłabienia siły mięśniowej), także hipokalcemia (niski poziom wapnia; powodować może zaburzenia krzepnięcia, osłabienie kości i zębów, zaburzenia przewodnictwa impulsów nerwowych, zwiększenie ryzyka osteoporozy) i chloru (zaburzenia gospodarki wodnej i procesu trawienia).

Wymioty mogą powodować ubytki w uzębieniu (kwaśna treść żołądka uszkadza szkliwo). Mechaniczne prowokowanie wymiotów może być przyczyną stwardnienia skóry na palcach dłoni, powoduje też podrażnienie gardła, obrzęk ślinianek podżuchwowych (jeden z pierwszych pojawiających się objawów) i przyusznych, rany na języku.
Mogą wystąpić krwawienia z przewodu pokarmowego, uszkodzenia przełyku i żołądka, a przy gwałtownych wymiotach nawet ich pęknięcie. Najbardziej drastyczną konsekwencją może być rak krtani lub przełyku.

Stosowanie środków przeczyszczających, moczopędnych może doprowadzić odpowiednio do powstania hemoroidów i odwodnienia (obniżenie ciśnienia krwi, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, omdlenia, bóle głowy).

Częstą przypadłością są nieregularne cykle miesiączkowe, czasem do całkowitego zaniku miesiączki, co może utrudniać zajście w ciążę.
W razie zajścia w ciążę jak najbardziej można urodzić zdrowe dziecko.

Myślę, że dobrze byłoby gdyby zrobiła Pani sobie badania podstawowe i oceniła swój stan zdrowia. Poza tym bardzo wskazana byłaby psychoterapia.

Pozdrawiam serdecznie!