Bulimia i zaparcia

Witam. Jakie są przyczyny powstawania zaparć przy bulimii? U mnie bulimia występuje w różnych formach, zaczynając od głodówki, kończąc na ćwiczeniach. Próbowałam naturalnych sposobów, np śliwki, otręby. Jednak mi po prostu "nie chcę się iść do toalety". Chyba uzależniłam się od środków przeczyszczających, bo zaczęłam brać ich coraz więcej. Gdzie mam szukać pomocy? Czy regularne zażywanie takich środków.... w jakim stopniu mój organizm będzie uszkodzony? Czy mogę tak żyć dalej, cały czas?

Dzień dobry!

Przeczyszczanie organizmu w przebiegu bulimii, prowokowane wymioty i biegunki, przyjmowanie tabletek czy herbatek przeczyszczających rozregulowuje naturalną pracę układu pokarmowego. Powoduje odwodnienie, niedożywienie, niedobory witamin i minerałów w organizmie, zaparcia, ale też bóle głowy, przemęczenie, osłabienie, zaburzenia cyklu miesiączkowania, uszkodzenia przełyku, zębów i dziąseł, przesuszenie skóry, wypadanie włosów itp. Wszystkie te przykre konsekwencje dla zdrowia fizycznego mogą być tym bardziej odwracalne, im szybciej podejmie się leczenie. Leczenie bulimii i anoreksji opiera się głównie o psychoterapię, ponieważ (choć objawy zdają się być gastrologiczne) zaburzenia odżywiania to przede wszystkim "choroba duszy". Może zgłosić się Pani np. do Poradni Zdrowia Psychicznego - do lekarza, psychologa lub psychoterapeuty.

Pozdrawiam!

Witam Panią Serdecznie,

Proszę nie zwlekać i sięgnąć po pomoc do Poradni leczenia zaburzeń odżywiania.

O skierowanie proszę poprosić lekarza pierwszego kontaktu (w ramach NFZ-tu).

Życzę Pani skutecznego zadbania o siebie,
Irena Mielnik-Madej

Witam,

z pewnością nie może Pani tak dalej funkcjonować. Leki przeczyszczające zwolniły pracę jelit i stąd zaparcia. Proszę udać się do poradni zajmującej sie zaburzeniami odżywiania i podjąć leczenie. Im szybciej tym lepiej.
W razie dodatkowych pytań zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Witam serdecznie,

W przypadku bulimii, stosując różnego rodzaju środki przeczyszczające, wymiotując itp., doprowadzamy do rozregulowania układu pokarmowego. Zaczyna dziać się wiele niepokojących rzeczy, np. takie, o których Pani napisała.
Rozumiem, że ktoś postawił diagnozę bulimii w Pani przypadku, tak więc zalecam podjęcie terapii u osoby zajmującej się zaburzeniami odżywiania (najlepiej terapeuta poznawczo-behawioralny albo integracyjny). Są również specjalistyczne poradnie, dla osób z podobnymi trudnościami.

Zapraszam na rozmowę.
Pozdrawiam serdecznie,
Magdalena Rachubińska
PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA