Burczenie, przelewanie i dziwne odgłosy w brzuchu

Witam Państwa. Ostatnimi czasy występują u mnie burczenie, przelewanie i jakieś dziwne odgłosy w brzuchu. I to nie jest spowodowane głodem. Występują natomiast zaparcia, wzdęcia. Nie miewam bólów brzucha i ogólne czuję się dobrze. Tylko te dziwne przelewania i burczenia. Nie wykonywałam żadnych wyników ale czytając artykuły na temat układu pokarmowego podejrzewam, że może być to grzybica jelit ??? Jakie powinnam wykonać badania aby to sprawdzić?  A może to coś zupełnie innego - bardziej poważnego? Jaka choroba objawia się burczeniem i przelewaniem w brzuchu? Może to coś związanego z nieodpowiednią dietą? Do kogo powinnam się zgłosić? Dziękuję za odpowiedź.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Opisane przez Panią dolegliwości tak naprawdę mogą mieć bardzo wiele różnych przyczyn. Takie problemy, jakich Pani doświadcza, mogą być spowodowane np. nietolerancją pokarmową, mogą one wynikać z zespołu jelita drażliwego, jak i być spowodowane nieswoistymi zapaleniami jelit. Dolegliwości, o których Pani wspomina, mogą być także związane z nieodpowiednią dietą. Jeżeli zaś chodzi o przytoczoną przez Panią jednostkę – czyli grzybicę układu pokarmowego – to owszem, istnieje taka możliwość, aczkolwiek choroba ta spotykana jest rzadko, powyżej wymienione potencjalne przyczyny są zdecydowanie częstsze od infekcji grzybiczej przewodu pokarmowego.

Opcji jest tak naprawdę bardzo wiele, aby wysunąć jakiekolwiek podejrzenie, co jest przyczyną Pani stanu, wymagane byłoby zebranie z Panią wywiadu lekarskiego, a także przeprowadzenie u Pani badania przedmiotowego (fizykalnego). Na podstawie uzyskanych wyników wspomnianych badań można by dalej zaplanować diagnostykę, np. korzystne zapewne byłoby wykonanie u Pani badania USG jamy brzusznej.

Jeżeli zaś chodzi o aspekt związany z tym, do kogo powinna Pani się udać – początkowo najlepiej jest odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. Możliwe, że już ten specjalista znajdzie przyczynę Pani problemów i w razie potrzeby wdroży u Pani odpowiednie leczenie. Jeżeli zaś konieczna będzie dalsza diagnostyka, to lekarz rodzinny będzie mógł wydać Pani skierowanie do innych specjalistów, np. do gastroenterologa.