Burczenie w brzuchu po posiłkach

dzień dobry mam taki pytanie otóż od jakiegoś czasu około roku temu zaczeło mi burczec w brzuchu myślałem ze to z głodu więc jadłem aż się przejadłem i dalej burczało zazwyczaj burczy mi kiedy zjem posiłek i to nawet głośno nie wiem co mam z tym robić jestem dość przy kości mam lekką a nawet większą niedowagę ale u mnie jest to rodzinne czy jest jakiś sposób aby się z tego wyleczyć?

Mgr Olga Marzol Dietetyk, Poznań

Witam serdecznie,

Bardzo często burczenie po posiłku może świadczyć o nietolerancji pokarmowej na dany składnik (może być to mleko krowie, gluten, różne owoce lub jeszcze inne pokarmy). Może to być również kwestia zjadania pokarmów słabej jakości (dużo słodyczy, fast foody, dania instant, nadmierna ilość białej mąki pszennej ) lub problem z trawieniem. Radziłabym na jakiś czas odstawić produkty, o których wspomniałam, aby przekonać się czy są one problemem.

Pozdrawiam,

Olga Marzol

Witam. Burczenie czy też przelewanie w brzuchu może być wynikiem nadwrażliwości pokarmowej czy też nietolerancji pokarmowej. Można to zbadać robiąc testy w kierunku nietolerancji pokarmowej. Warto również bardzo ograniczyć w diecie mleko (produkty sfermentowane czyli jogurty, kefiry, maślani już nie powinny dawać takich dolegliwości) oraz pszenicę (pieczywo z mąki pszennej, makarony, ciastka, ciasteczka, wafelki).