Było kiepsko, jest gorzej - po raz drugi proszę o radę

Witam. Jakiś czas temu prosiłam o interpretację wyników. Zgodnie z zaleceniami udałam się do lekarza rodzinnego, który nakazał mi zbadać: CRP, OB, ASO, TSH i powtórzyć morfologię. Nie mam jej przy sobie, bo została w gabinecie pani doktor, jednak doszło do skoku limfocytów z 62 do 68, hemoglobina z 15 zeszła do 12. Z takich bardziej dających po oczach nieprawidłowości, zapamiętałam jeszcze obniżone neutrocyty – 25. Wyniki CRP i ASO to 0. OB. – 30. Ostatnio złapało mnie straszne osłabienie. Położyłam się, i bez żadnego dramatyzowania spałam dokładnie 3 dni. Lepiej poczułam się trzeciego dnia wieczorem, byłam nawet na zakupach. Potem bardzo kręciło mi się w głowie, i chyba w domu zasłabłam – nie wiem dokładnie, bo byłam sama i słabo wszystko pamiętam. Jak się "ocuciłam", to leżałam podparta na ramieniu przy schodkach, ze zdartym kolanem. Doktor mówi, że daje wynikom dziesięć dni na dobicie do normy, jak nie dobiją, to "będziemy szukać". Jakie lekarz zaleci mi badania, jeśli limfocyty się nie uspokoją? Czy możliwe jest, że będę miała robioną punkcję? Czy teraz jest się o co martwić? Prosiłabym o jakąkolwiek radę.

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Łukasz Kowalski

Witam ponownie!

Osłabienie powodujące patologiczny 3-dniowy sen, utraty przytomności i świadomości są bardzo niepokojące i wymagają pilnej diagnostyki i leczenia. Osobiście uważam, że powinnaś przerwać stosowanie diety.

Wiek 12 lat nie jest odpowiedni na odchudzanie, gdyż jest to czas dojrzewania, a nieumiejętna szybka utrata masy ciała, może doprowadzić do znacznego rozstroju organizmu w postaci: braku miesiączkowania, poważnych zaburzeń hormonalnych, zaburzeń w układzie krążenia (wraz z omdleniami!), w układzie pokarmowym i inne. W skrajnych przypadkach zaburzenia te mogą doprowadzić do śmierci - dzieje się to w przypadku 20% dzieci z rozpoznaną anoreksją!

Pierwszym punktem zaczepienia według mnie powinna być utrata masy ciała. Konieczne będą dalsze badania, tj. wspominana wcześniej ocena funkcji wątroby i nerek. Być może trzeba będzie wykonać oznaczenie stężenia hormonów kory nadnerczy. Prawdopodobnie konieczne będą konsultacje specjalistów: kardiologa, hematologa itp. Proszę, nie bagatelizuj tego problemu. To wygląda poważnie i trzeba działać. Jednak nie wolno wpadać w panikę. Pozdrawiam i życzę powodzenia. Proszę też o informację zwrotną na temat dalszego przebiegu tej sprawy.