Ca 125 a nadżerka - cd.

Panie dr. Kowalski, przepraszam za błąd, miałam konizację. Proszę o interpretację moich wyników, z góry dziękuję. Usg: macica w przodozgięciu, normalnej wielkości, myometrium niejednorodne, endo nieposzerzone, regularna granica endo-myometrialna, jajniki obustronnie prawidłowej wielkości i struktury, płynu w zatoce Douglasa nie stwierdzono. Cytologia: wymaz cytologiczny wg systemu Bethesda ujście i tarcza. Materiał satysfakcjonujący do oceny, zmiany komórkowe łagodne, cervicitis chronica non specyfica. Nic z tego nie rozumiem. Ca 125 robię od paru lat, ponieważ w przeszłości miałam torbiel na jajniku i wyszło dosyć wysokie, obecnie od 2005 roku robiłam raz na rok, a oto wyniki: 2005 - wynik 9, 2006 - 11, 2007 - 16, 2007 - 25, 2008 - 34, 2009 - 40 z 8 grudnia, 2010 z 4 stycznia - 34,91. Badanie zawsze w tym samym cyklu. 18 stycznia powtórzyłam badanie w czasie okresu - wynik 48. Obecnie czekam na wynik po zabiegu. Z góry dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Droga Pani!

Opis badania cytologicznego wskazuje na zmiany łagodne, o charakterze przewlekłego zapalenia, nie specyficznego. Nie do końca rozumiem postępowanie polegające na konizacji w tym przypadku. Jednak widocznie lekarz ginekolog badający Panią stwierdził, że było to jak najbardziej wskazane - nie będę z tym polemizować.

Odnośnie oznaczeń Ca 125, to tak jak pisałem, jest to marker niespecyficzny i jego lekko podwyższony poziom znajduje się w chorobach zapalnych narządu rodnego, w czasie miesiączki (co widać przy najwyższym od paru lat wyniku oznaczanego w czasie okresu) i innych sytuacjach. Wzrost markera w Pani przypadku jest bardzo mały, w USG narządu rodnego nic podejrzanego nie stwierdza się - najprawdopodobniej jest on związany ze stanem zapalnym szyjki macicy.

Jeszcze jedno pytnaie: co to była za torbiel? Chodzi mi o rozpoznanie histopatologiczne pooperacyjne.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.