Całkowity zanik wyrostków zębodołowych

Mam pytanie odnośnie odbudowy kości szczęki. 7 lat temu miałam usunięte wszystkie zęby z powodu infekcji po leczeniu kanałowym (zalec.chir.) Niektóre zęby nie były nawet leczone kanałowo. Pech chciał, że mam w chwili obecnej całkowity zanik wyrostkow zębodołowych i (b.cienki i b.wąski). Czy jest szansa odbudowy kości, aby przynajmniej proteza miala się na czym trzymać? Mam 47 lat. Z gory dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Renata

Przy całkowitym bezzębiu odbudowa tkanki kostnej jest procedurą szalenie trudną. Z racji na to, że przeważają procesy degeneracyjne. Oczywiście można rozważać przeszczepy bloczków kostnych, w ograniczonym zakresie augmentację z wykorzystaniem membran lub siatek tytanowych i materiału kościozastępczego, ale poprawa będzie raczej niewielka. Jeśli chodzi pani o to, żeby poprawić utrzymanie protezy, to radziłbym rozważyć, po dokładnej analizie CBCT (tomografii komputerowej) czy nie udało by się zrobić podniesienia dna zatok szczękowych i wszczepienia implantów w liczbie 2-4 i wykonania protezy na lokatorach. Osiągnie pani zamierzony efekt, a cała procedura będzie bardziej przewidywalna.

Proszę zgłosić się do chirurga lub protetyka na konsultację. Są możliwości odbudowy kości wyrostka zębodołowego lub zastosowania dodatkowych elementów stabilizujących protezę. Bez zbadania oraz diagnostyki rtg nie można doradzić Pani indywidualnie.

pozdrawiam serdecznie

Witam,
Problem,który Panią dotknął zwykle pojawia się u starszych od Pani pacjentów.
Proponowałabym szczegółową diagnostykę w tym także tomografię komputerową.
W Pani przypadku zdaje się, że nie ma prostego i taniego rozwiązania.
Rozważałabym możliwość wszczepienia min.4 implantów celem dobrego utrzymania protezy.Konkretny plan leczenia można jednakże ustalić dopiero po badaniach.
Życzę cierpliwości, pozdrawiam
Irmina Kuchar

Konieczna jest konsultacja i wykonanie tomografii stomatologicznej. Nowoczesne krótkie implanty pozwalają odbudować zęby nawet przy zanikłych wyrostkach. W skrajnych przypadkach zaniku wyrostków jest jeszcze zabieg lateralizacji nerwu zębodołowego który pozwala na zastosowanie dłuższych implantów i docelową stałą odbudowę protetyczną.