Carcinoma mammae ductale

Moje rozpoznanie: carcinoma mammae, typ histologiczny - ductale, stan zł. G2, wielkośc guza 1,5 cm, pT1cNx,Mx, radykalność - brak, naciek zapalny na obwodzie - (-), angioinwazja-(-), receptory ER PS5+IS1=TS6, receptory PR PS5+IS3=TS8, Her2 neu -(-), węzły chłonne bez przerzutów raka pN0. Badania przed zabiegiem oszczedzającym, jaki przeszłam: rtg klatki, USG jamy brzusznej, badanie ginekologiczne - prawidłowe.Nie mam żadnych obciążeń pozaonkologicznych, miesiączkuję regularnie.

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Po leczeniu chirurgicznym raka piersi rozróżnia się dwie grupy pacjentek - o niskim ryzyku nawrotu raka i wysokim.

Do grupy niskiego ryzyka można zakwalifikować pacjentki, u których spełnione są wszystkie z poniższych kryteriów: brak przerzutów do węzłów chłonnych, stopień złośliwości G1-2, średnica guza poniżej 2 cm, obecność receptorów hormonalnych oraz wiek powyżej 35 lat. U tych pacjentek można odstąpić od leczenia chemioterapią.

Niestety, nie znam Pani wieku, a więc na pytanie o zasadność zastosowania chemioterapii odpowiedzieć nie mogę.

Natomiast co istotne, jeżeli przeszła Pani zabieg oszczędzający pierś, po takim zabiegu konieczna jest radioterapia.

Nie bardzo też wiem, jak ustosunkować się do stwierdzenia: "radykalność - brak". W przypadku braku radykalności, czyli odpowiednich marginesów zdrowej tkanki (odległość od guza do granicy cięcia) w leczeniu oszczędzającym zwykle bywa konieczna mastektomia, czyli całkowite odjęcie piersi. Może jednak nie o to w tym opisie chodziło.

Nie znam niestety więcej szczegółów rozpoznania ani zabiegu, dlatego też o dalsze postępowanie powinna Pani przede wszystkim zapytać prowadzącego onkologa.

Pozdrawiam serdecznie