Cesarskie cięcie a możliwość zakażenia wirusami

Chciałam zapytać czy jeśli chodzi o zakażenie HIV i HCV to czy jest tak,że dane wirusy pojawiają się w danym czasie czy niekoniecznie?Pytam,ponieważ jestem po cesarskim cięciu.Chciałam być pewna,że szpital mnie nie zaraził.Przed porodem kilka tygodni leczyłam zęby.Nie chciałabym,żeby szpital wytłumaczył się tym,że mogłam zarazić się u stomatologa.Toteż chcę badać się pod kątem HCV i HIV co kilka tyg,bo jeśli wyjdzie zarażenie danym wirusem to chcę udowodnić,że to przez szpital a nie stomatologa.

Witam.
W przypadku HIV występuje tzw. okienko serologiczne, czyli przez 6 tygodni od zarażenia wirusa nie ma we krwi. Później można go już wykryć. Jeśli nie pojawi się do 3 miesięcy od ekspozycji, to już się nie pojawi. Jest wielce mało prawdopodobne, aby ulec zakażeniu HIV czy HCV w szpitalu podczas cesarskiego cięcia, podobnie jak u stomatologa. Sprzęt jest jednorazowy lub odpowiednio sterylizowany, więc będzie Pani bardzo trudno udowodnić, że w tych miejscach doszło do zakażenia, bo jest to w obecnych czasach praktycznie niemożliwe. Bardziej prawdopodobne jest zakażenie drogą seksualną. Pozdrawiam i życzę zdrowia

Samo podejście udowadniania czegokolwiek jest naganne. Zakażenie wirusem HIV wymagałoby dostania się około 1 ml krwi osoby zakażonej tym wirusem. Prawdopodobieństwo bliskie zeru. Stosowanie sprzętu jednorazowego i czystość w szpitalach aktualnie zmniejszają ryzyko przeniesienia HCV także do bliskiego zeru. W okresie po porodzie cieszyłbym się na Pani miejscu w pierwszej kolejności dzieckiem i skupił swoją uwagę na jego potrzebach, gdyż takie postępowanie jest łagodnie mówiąc niefrasobliwe.