Cesarskie cięcie a operacja przepukliny pachwinowej z użyciem siatki

Witam. 3 lata temu urodziłam pierwsze dziecko poprzez cesarskie cięcie. Po 1,5 roku od porodu poddałam się operacji przepukliny pachwinowej z użyciem siatki (metoda Lichtensteina). Wiem już że obecność ww. siatki nie jest przeciwwskazaniem do 2 ciąży ani do porodu siłami natury. A co jeśli będzie konieczne po raz drugi rozwiązać ciąże poprzez cesarskie cięcie? Czy wtedy przecina się także siatkę? Czy po ewentualnej drugiej cesarce mogę liczyć się z nawrotem przepukliny?

A co jeśli będzie konieczne po raz drugi rozwiązać ciąże poprzez cesarskie cięcie?
- Nie będzie na pewno żadnych problemów. I w tym względzie nie będzie żadnych kolizji anatomicznych.
Czy wtedy przecina się także siatkę?
- Nie. Nie ma takowej potrzeby, bo lokalizacja (cięcie cesarskie, a cięcie i wszyta siatka przepuklinowa) jest całkiem niezależna i na pewno w czasie cięcia cesarskiego nie naruszy się struktur siatki, bo rany nie kolidują względem siebie.
Czy po ewentualnej drugiej cesarce mogę liczyć się z nawrotem przepukliny?
- Cięcie cesarskie na pewno nie doprowadzi do zwiększonego prawdopodbieństwa nawrotu przepukliny.