Cesarskie cięcie a rodzaj znieczulenia

Córka ma mieć cesarskie ciecie jakie znieczulenie jest korzystniejsze -zewnatrzoponowe czy podpajęczynówkowe?(ma taki wybór)
ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Dzień dobry,
rutynowo do cięcia cesarskiego wykonuje się znieczulenie podpajęczynówkowe. Jest ono wykonywane kilka - kilkanaście minut przed rozpoczęciem operacji. Do przestrzeni podpajęczynowej poprzez bardzo cienką igłę wprowadza się niewielką ilość leku znieczulającego. Znieczulenie działa szybko, powodując przejściowy "paraliż" od pasa w dół. Pacjentka podczas cesarskiego cięcia nie odczuwa bólu, zachowane jest czucie dotyku.
Po operacji, gdy znieczulenie przestaje działać pacjentka dostaje doustne leki przeciwbólowe lub w przypadku bardzo silnych dolegliwości bólowych leki drogą dożylną.
Znieczulenie zewnątrzoponowe wykonuje się poprzez nakłucie przestrzeni zewnątrzoponowej, wprowadzenie do niej cewnika (co wymaga zastoswania grubszej igły, która jest zarazem prowadnicą dla cewnika). Następnie do portu cewnikowego wprowadzany jest środek znieczulający. Potrzebna jest większa dawka anestetyku do znieczulenia. Dłuższy jest również czas pomiędzy wykonanym znieczuleniem, a jego efektem - niż w przypadku znieczulenia podpajęczynówkowego.
Niewątpliwą zaletą tego typu znieczulenia jest natomiast cewnik, który pozostaje w przestrzeni zewnątrzoponowej po zakończeniu operacji i ustąpieniu znieczulenia do porodu. Dzięki temu w każdej chwili można podać przeciwbólową dawkę leku (znacznie mniejszą niż potrzebna jest do znieczulenia do cesarskiego cięcia) bezpośrednio do cewnika, dzięki czemu efekt działania leku jest znacznie szybszy i skuteczniejszy niż w przypadku leków podawanych doustnie.

Lek. Marta Gryszkiewicz

W niektórych ośrodkach stosowana jest również kombinacja znieczulenia podpajęczynówkowego ze znieczuleniem zewnątrzoponowym. Dzięki temu pacjentka zostaje szybko znieczulona do zabiegu, a znajdujący się w przestrzeni zewnątrzoponowej cewnik umożliwia szybkie podanie leków przeciwbólowych po operacji, umożliwiając w ten sposób uniknięcie lub zminimalizowanie dolegliwości bólowych po cięciu cesarskim.
Ostateczna decyzja co do wyboru znieczulenia pozostaje w gestii lekarza anestezjologa. Mając na uwadze indywidualne predyspozycje pacjentki (ewentualne skrzywienia kręgosłupa, wady anatomiczne w obrębie odcinka lędźwiowego, zmiany skórne w okolicy pleców, alergie na leki, choroby przewlekłe, itd.) dobierze optymalny rodzaj znieczulenia. Dlatego tak ważna jest rozmowa premedykacyjna z anestezjologiem przed planowanym cięciem cesarskim, podczas której pacjentka może zadać pytania i rozwiać wszelkie swoje wątpliwości dotyczące metod znieczulenia do porodu przez cięcie cesarskie.

Co do opanowania samego bólu w czasie cięcia cesarskiego obie metody są dobre i bardzo skuteczne. Różnica polega na tym, że w znieczuleniu zewnątrzoponowym pozostawia się cieniutki cewnik w kanale kręgowym po zabiegu i przez ten cewnik można podawać dalej leki, które będą działały przeciwbólowo po samym zabiegu. Wtedy wystarczające jest działanie tych leków miejscowo bez obciążania lekami przeciwbólowymi całego organizmu.