Cesarskie cięcie a wrzodziejące zapalenie jelit

Witam Panie Doktorze chciała bym sie zapytać o opinie w mojej sytuacji jestem w 7 miesiącu ciąży od 8 tyg ciąży brałam leki Metypred do 25 tyg a Salofalk do dnia dzisiejszego choruje na wrzodziejące zapalenie jelit. Moje pytanie brzmi czy kwalifikuje się od strony chirurga do cesarskiego cięcia moja ginekolog oras gastroentrolog rozkładają ręce. Zaznaczam że znów mam stolce z krwią był okres że ucichły objaw, od tygodnia znów wszystko wraca. Proszę o opinie w moim przypadku
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Niestety nie ma takiej możliwości, by na podstawie podanych informacji jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie jak powinna zostać rozwiązana Pani ciąża. Tak naprawdę powinno być to bowiem ustalane indywidualnie dla każdej kobiety. Powinna Pani wiedzieć, że wrzodziejące zapalenie jelita grubego samo w sobie nie jest wskazaniem do cięcia cesarskiego. Kobiety chore mogą rodzić siłami natury, a cięcie cesarskie powinno być przeprowadzane tak naprawdę ze wskazań ginekologicznych. Cięcie cesarskie jako metoda z wyboru jest natomiast wskazane u kobiet z: - wytworzonym zbiornikiem kałowym, - kolo- lub ileostomią. Przede wszystkim warto podkreślić, że aktywna postać schorzenie wpływa bardziej niekorzystnie na przebieg ciąży i zdrowie dziecka aniżeli skuteczna farmakoterapia. Proszę zatem skonsultować się z lekarzem w celu rozpoczęcia leczenia aktualnego zaostrzenia.