Cesarskie cięcie w 40 tygodniu ciąży przy cukrzycy insulinowej

Jestem w 33 tyg.ciąży.Mam cukrzycę ciązową (nie biorę insuliny),ale słyszałam że powinnam urodzic skończywszy 38 tydzien ciazy i najlepiej przez cesarkę,żeby nie czekać do 40 tyg.ze względu na dziecko.Czy to prawda?Mój ginekolog nie twierdzi tak.Sama niewiem

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeśli u dziecka wystąpi makrosomia, co można w prosty sposób wykryć za pomocą badania USG przez powłoki brzuszne, poród naturalny może być dla kobiety i dla płodu niebezpieczny. Duże dzieci utrudniają swoimi rozmiarami poród drogami naturalnymi. Częstym problemem jest więc wydłużenie czasu porodu, a nawet zatrzymanie akcji porodowej. U matki rodzącej dziecko z hipertrofią wewnątrzmaciczną może wystąpić wtórna atonia macicy, uszkodzenie kanału rodnego, a nawet rozejście się spojenia łonowego. Zwiększa się także ryzyko zakażenia połogowego. Powikłania porodowe dotyczą także samego płodu, który jest bardziej narażony na urazy w czasie porodu naturalnego. Mogą to być:

niewspółmierność barkowa i związane z nią porażenie splotu ramiennego lub nerwu przeponowego,
zwichnięcie barku,
złamanie mostka,
złamanie kości ramiennej.
Wszystkie powikłania ciążowe zwiększają także ryzyko powikłań w czasie porodu. Aby zapobiec zarówno jednym, jak i drugim, trzeba pamiętać o badaniu glikemii w ciąży oraz – w przypadku wykrycia cukrzycy – o utrzymywaniu glikemii na prawidłowym poziomie aż do porodu. Leczenie cukrzycy w ciąży ma ogromny wpływ na przebieg ciąży i porodu. Sama cukrzyca ciążowa nie jest jednak bezwzględnym wskazaniem do cc.