Cewnikowanie serca u 12-latka

Witam! Mój syn 12-letni będzie miał cewnikowanie serca. -Czy to badanie jest robione pod narkozą? -Jak przebiega to cewnikowanie serca?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Odpowiadając na Pani pytania: 1. Cewnikowanie serca wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Znieczulana jest tylko skóra w miejscu nakłucia naczynia. 2. Cewnikowanie serca to badanie wykonywane w pracowni hemodynamicznej, które polega na wprowadzeniu do naczynia (najczęściej żyły lub tętnicy udowej) specjalnego rodzaju wenflonu z zastawką, przez który wkłada się cewnik. Cewniki natomiast przesuwane są przez naczynie do jam serca i wychodzących z nich dużych naczyń. Ruchy cewnika w naczyniach i jamach serca są kontrolowane na ekranie monitora RTG. O szczegółach proszę porozmawiać z lekarzem, który prowadzi leczenie/diagnostykę dziecka.