Chcę po diecie utrzymać stałą wagę: co robić, by to się udało?

Witam. Mam 15 lat, 166,5 cm wzrostu i ważę około 43 kg. Przez długi okres stosowałam dietę 1500 kcal, potem 1300, 1000, ostatnio nawet 900. Chcę powoli wrócić do normalności, nie tyjąc, ani już nie chudnąć. Słyszałam o metodzie dodawania 100 kcal tygodniowo, ale nie jestem co do niej przekonana. Chciałabym, aby dojście do mojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego nie było tak długie (miesiączka zaniknęła). Proszę o pomoc.

Witam.

Niestety w Twoim przypadku zbyt szybkie dodawanie kilokalorii może spowodować, że masa ciała nieco się zwiększy, ponieważ zbyt radykalnie ograniczyłaś kalorie. Twój organizm ma w tym momencie bardzo wolne tempo metabolizmu, które zwiększysz poprzez aktywność fizyczną i paradoksalnie dzięki zwiększeniu podaży kalorycznej. Powinnaś to jednak robić powoli, np. teraz zwiększyć kaloryczność o 50 kcal, a po dwóch tygodniach o następne 50 kcal i tak po długim czasie powinnaś dojść do minimum 1700 kcal. Nie masz miesiączki, co jest spowodowane niezdrową dietą, ale to może się wkrótce zmienić, jeśli Twój jadłospis będzie urozmaicony i zdrowy. Warto udać się do poradni dietetycznej, gdzie dietetyk ułoży jadłospis przeznaczony specjalnie dla Ciebie i Twoich potrzeb.

Pozdrawiam.