Chcę pokonać depresję. Co mam robić?

Witam, mam 18 lat i od mniej więcej 4-5 lat cierpię na coś rodzaju depresji, choć nie jestem do końca pewna czy to jeszcze choroba czy już część mojego charakteru, bo już nie pamiętam, jaka byłam wcześniej.

Mam lepsze i gorsze dni, jednak od pewnego czasu przeważają te gorsze. Jest to głównie związane z tym, że jestem w klasie maturalnej i wszyscy, a przede wszystkim sama ja, wymagają ode mnie, abym wiedziała, co chcę robić w życiu, a przynajmniej po ukończeniu szkoły. Niestety nie znam odpowiedzi na to pytanie, gdyż nic mnie nie interesuje, nic nie sprawia radości, nie jestem w niczym dobra. To dodatkowo sprawia, że nie mam w ogóle motywacji i siły do nauki.

Chciałabym coś z tym zrobić, ale nie potrafię. Do tego czuję się bardzo samotna, nie mam osoby, z którą mogłabym szczerze porozmawiać. Nie stać mnie nawet na wizytę u psychologa czy psychiatry, a nie chcę prosić rodziców o pieniądze, gdyż sami są w nienajlepszej sytuacji materialnej, poza tym wolę im nie zawracać głowy moimi problemami, i tak już mam wyrzuty sumienia, że mają taką córkę jak ja.

Nie wiem, jak mam sobie pomóc, jak zmotywować się do nauki i jakoś zdać maturę, nie wiem, jak znaleźć w sobie choć trochę siły, żeby jakoś przetrwać to "życie". Ostatnio brakuje mi nawet sił, żeby płakać. Co mam robić?

Witam!

Wizyta u psychiatry jest bezpłatna w Poradniach Zdrowia Psychicznego. Warto, żebyś skorzystała z takiej możliwości. W tym samym miejscu możesz również dowiedzieć się o konsultację (bezpłatną) z psychologiem. Jest wiele ośrodków oferujących bezpłatną pomoc psychologiczną, np. Dział Specjalistyczny OPS, Centrum Interwencji Kryzysowej czy Centrum Pomocy Rodzinie.

Twoje samopoczucie jest złe, a problemy narastają. Dlatego też powinnaś poszukać dla siebie pomocy jak najszybciej. W trudnych momentach możesz korzystać z telefonu zaufania (są bezpłatne linie) lub for internetowych dla osób z podobnymi problemami. Myślę, że warto porozmawiać z rodzicami o przyszłości i obecnych problemach. Potrzebujesz wsparcia, a oni są najbliższymi dla Ciebie osobami.

Pozdrawiam

Szanowna Pani,

po pierwsze powinna Pani uświadomić sobie, że Pani sposób myślenia wynika z Pani podświadomości. Po drugie należy podjąć decyzję, że chce Pani myśleć inaczej i zdecydować jak mają brzmieć nowe przekonania dotyczące Pani życia. Po trzecie rozpocząć trening swoich myśli i być najbardziej upartą, wytrwałą i nieustępliwą zawodniczką na świecie. Potrzebuje Pani także dobrego psychologa, który wytłumaczy Pani szczegółowo jak to zrobić. Proszę poszukać takiego specjalisty w Pani miejscu zamieszkania lub zgłosić się do mnie. Pracuję także przez Skype oraz udzielam konsultacji telefonicznie.

Pozdrawiam serdecznie!
mgr Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA, COACH
www.nagrodzkacoaching.pl

Witam,

wyobrażam sobie, jak musi być Pani ciężko. To trudne decyzje dotyczące całego Pani życia i rzeczywiście trudno się na nie zdobyć, zwłaszcza kiedy nastrój jest obniżony, motywacji brakuje i sensu trudno dostrzec. Wydaje się ważnym zobaczyć, co leży u podłoża takiego Pani stanu psychicznego i temu zaradzić.
Zachęcam do skorzystania z psychoterapii. Konsultacje psychologiczne czy psychoterapia są dostępne również za darmo w poradniach zdrowia psychicznego, które mają podpisany kontrakt z NFZ. Dostęp bywa ograniczony, ale warto poczekać, jeśli nie ma możliwości finansowych.

pozdrawiam
Urszula Sokalska-Goleń
www.gabinetzmian.pl
www.urszulasokalska.pl

Rozpoznane depresja jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz. Ponieważ depresja jest chorobą o sposobie leczenia decyduje lekarz a nie psycholog/ psychoterapeuta.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry, nie trzeba mieć skierowania od lekarza POZ. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.

Depresja ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.