Chcę przytyć - jakie produkty są wysokokaloryczne, a przy tym zdrowe?

Witam, mam prawie 16 lat i przy wzroście 167 cm ważę 44 kg. Wiem, że to za mało i że muszę przytyć. Jem teraz dosyć sporo, ale chyba nie tyję, ale też nie chudnę już. Jem 4 regularne i dosyć zdrowe posiłki dziennie, a w przerwach między nimi skubię słonecznik - jednak zjadam max 1900 kcal. Przeczytałam przy innym pytaniu, że anorektyczka musi zjadać w późniejszych tygodniach po ok. 80 kcal na kg, więc ja się pytam: jak ja mam te 3520 kcal spożyć? Bo chyba bym musiała zjadać 2 kostki smalcu, żeby to nadrobić. Przecież zdrowe rzeczy nie mają dużo kcal. Czy muszę te kalorie nadrabiać tylko tłuszczami i węglowodanami prostymi? W końcu nie mam tylu pieniędzy, żeby kupować codziennie kg piersi z kurczaka, aby kaloryczność nadrabiać zdrowymi białkami, a nie tłuszczem. Czy jest coś wysokokalorycznego, ale i zdrowego? Najbardziej mnie interesuje, żeby miało jak najwięcej białka, bo w kuchni mojej mamy dominują tłuste potrawy ubogie w białko i nie da się jej przekonać, by gotowała zdrowiej.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Dieta osoby z niedowagą powinna dostarczać około 40 kalorii na kilogram należnej masy ciała.

Postaraj się mimo wszystko namówić Mamę do zdrowszego gotowania. Potrawy smażone lub pieczone z dużą ilością tłuszczu długo zalegają w żołądku i są wzdymające.

Oczywiście, podstawą Twojej diety powinno być pełnowartościowe białko, a więc chude gatunki mięsa, sery twarogowe, jaja oraz chudy nabiał. Powinnaś poza tym, przynajmniej 3 razy w tygodniu zjadać ryby - pieczone w folii, gotowane na parze lub w postaci past kanapkowych.

Istnieją oczywiście produkty, które są wysokokaloryczne, a przy tym zdrowe. Źródłem "dobrych" kalorii spośród owoców są winogrona, banany, awokado. Jako przekąski możesz spożywać suszone owoce, pestki słonecznika, dyni, sezam jako dodatek do sałatek. Bardzo smaczne i zdrowe są także orzechy - 100 g orzechów laskowych to aż 645 kcal!

Jeśli nie masz apetytu, dobrym rozwiązaniem jest uzupełnienie diety poprzez picie nutridrinków - są to specjalne preparaty medyczne, które zastępują zbilansowany posiłek. Jeden nutridrink to aż 300 kcal!

Polecam Ci również konsultację lekarską oraz wizytę u dietetyka, który pomoże w rozplanowaniu posiłków.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska