Chcę schudnąć 12kg w miesiąc - jaka dieta oprócz ruchu?

Jestem Agnieszka i mam 18 lat. Mój wzrost to 170 cm, a waga to 68 kg. Zazwyczaj ważyłam 58 kg i chciałabym wrócić do tej wagi, a nawet schudnąć jeszcze więcej. Stosowałam kiedyś diete kopenhaską i wytrwałam tydzień i schudłam 3kg. Jednak musiałam ograniczać wszystko, dlatego chciałabym zastosować inną dietę. Wcześniej nie uprawiałam dużo sportu, ale od niedawna biegam, dystans na 10 km, jest to duży wyczyn i mam nadzieję, że będzie widać skutki po miesiącu intensywnej pracy. Chciałabym dobrać taką dietę, która pozwoli mi cieszyć się płaskim brzuchem i szczupłymi nogami. Wiem, że nie jestem gruba, ale nie czuję się najlepiej w swoim ciele i bardzo chciałabym to zmienić, ale potrzebuję wskazówek. Bardzo proszę o radę, bedę wdzięczna za każdą wskazówkę.

Lek. Marta Hat

Witam!
Nie ma takiej diety, która w zdrowy i stabilny sposób zapewniałaby utratę 12kg w ciągu jednego miesiąca. Warto zadbać o siebie i nie narażać organizmu na niedobory pokarmowe, które mogą zaoowocować negatywnymi skutkami zdrowotnymi. Do tego zbyt gwałtowna utrata wagi z dużym prawdopodobieństwem doprowadzi do efektu jo-jo, dlatego też warto postawić na wolniejsze, ale efektywniejsze odchudzanie.

Przy tak intensywnym wysiłku fizycznym podaż energii powinna wynosić min. 1500kcal/ dobę. Należy wykluczyć z menu nadmiar węglowodanów oraz tłuszczów. W żadnym wypadku nie można drastycznie ograniczać produktów mięsnych oraz ryb. Mięso jest źródłem żelaza, którego niedobór może doprowadzić do anemii, natomiast ryby zawierają duże ilość nienasyconych kwasów tłuszczowych. Do tego jak najbardziej warzywa oraz owoce - jako źródło witamin. Należy ograniczyć produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste i alkohol.

Pozdrawiam