Chcę schudnąć 5 kilogramów: czy odżywiam się prawidłowo?

Witam! Mam 19 lat, 183 cm wzrostu i ważę ok. 75 kg. Moim celem jest osiągnąć wagę 70 kg. W szczególności zależy mi na wyszczupleniu nóg, gdyż w stosunku do reszty ciała są one bardzo masywne. Jem od 1000 - 1200 kcal dziennie. Moje menu opiera się głównie na warzywach, produkty pelnoziarniste jem tylko raz dziennie (chleb na śniadanie), owoce również (na drugie śniadanie), mój obiad składa się z warzyw (dodatkowo 3 razy w tygodniu jem rybę) tak samo jak kolacja. Dodatkowo jem 2 produkty mleczne dziennie (jogurt na śniadanie oraz naturalny na kolację). Biegam 5 razy w tygodniu po ok. 45 minut, dodatkowo codziennie wykonuję ćwiczenia modelujące w domu.

Dodam, że jestem studentką i niestety czasami muszę spędzać długie godziny siedząc na wykładach lub ucząc się w tej samej pozycji. Czy odżywiając się w ten sposób i prowadząc taki styl życia mam szansę na osiągnięcie celu? Mam również problem z obliczeniem mojego zapotrzebowania kalorycznego, ponieważ każdy znaleziony kalkulator w wyszukiwarce internetowej pokazuje inne wartości. Dziękuję z góry za odpowiedź i poświęcenie cennego czasu.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Wskaźnik BMI obliczony dla podanych przez Ciebie wartości masy ciała i wzrostu wynosi 22,4. Biorąc pod uwagę, że norma mieści się w granicach 19-24,5, Twoja masa ciała jest prawidłowa. Nie powinnaś się zatem odchudzać.

Według znanego przez nas kalkulatora kalorii, zapotrzebowanie kaloryczne dla osoby w Twoim wieku, o Twojej masie ciała i opisanej przez Ciebie formie aktywności fizycznej, wynosi około 3200 kcal.

Zdecydowanie zatem nie powinnaś stosować tak drastycznej diety jak spożywanie jedynie 1000-1200 kcal dziennie. By zredukować masę ciała o około 1 kg tygodniowo, wystarczy zredukować ilość spożywanych kalorii o około 1000 kcal dziennie.

Opisany przez Ciebie jadłospis jest generalnie prawidłowy. Powinnaś jednak spożywać więcej produktów zbożowych, a ponadto włączyć do jadłospisu orzechy i nasiona roślin strączkowych.