Chcę schudnąć i zwiększyć własną samoocenę - jaka dieta i ćwiczenia?

Mam 16 lat, przy wzroście 173 cm ważę 67 kg (wiem, że nie wykraczam ponad normę, ale czuję się coraz gorzej). Moja aktywność fizyczna jest bliska zeru – tzn. ćwiczę tylko 3 razy w tygodniu na wf-ie. Nigdy wcześniej się nie odchudzałam, bo dotąd miałam bardzo wysoką samoocenę, ale od pewnego czasu czuję się ze sobą źle, a moja samoocena znacznie spadła. Wiem na pewno, że w rodzinie nikt nie miał nadwagi. U lekarza nie byłam nigdy, ale myślę, że mój problem z wagą wiąże się z siedzącym trybem życia i ciągłym podjadaniem. Nie potrafię się zmotywować do działania, nie wiem jak.

Być może na moją wagę wpływają też sterydy, które biorę z powodu leczenia astmy. Ciężko określić mój dzienny jadłospis. Jem wszystko co wpadnie mi w ręce. Bez określonych pór posiłków i ilości kalorii. Jestem w stanie zjeść 4600 kcal dziennie. Potrzebuję diety, przy której poprawi mi się samopoczucie, będę miałą ładniejszą skórę, cerę, zrzucę ok. 8 kg, poprawię trochę swoją kondycję. Bardzo proszę o pomoc z ułożeniem planu diety i ćwiczeń.

Witam serdecznie!

Nie można wykluczyć, że nadwaga i otyłość może być konsekwencją astmy. Dzieje się tak z powodu zamierzonego ograniczania aktywności fizycznej, stosowania niektórych leków, takich jak sterydy czy też leki przeciwhistaminowe. U dzieci chorych na astmę często obserwuje się wyższe wartości wskaźnika BMI. Musisz także wiedzieć, że nadwaga u dzieci predysponuje do częstszego występowania ostrych stanów zapalnych dróg oddechowych, w porównaniu z dziećmi, które mają prawidłową masę ciała.

Astma i tak jest chorobą, która w znacznym stopniu negatywnie wpływa na komfort życia oraz nasze samopoczucie, ogranicza także aktywność chorych, a nadwaga czy też otyłość dodatkowo zwiększają te negatywne ograniczenia.
Twój wiek nie jest odpowiedni na niskokaloryczną dietę odchudzającą, ponieważ jesteś na etapie dojrzewania. Możesz jednak poprzez zwiększenie aktywności fizycznej spalić zbędne kilogramy, a dzięki właściwym wyborom żywieniowym doprowadzić nie tylko swoją wagę do należnej, ale również polepszyć samopoczucie.

Zjadaj regularnie posiłki, najlepiej o małej objętości i co 3 godziny, a ostatni posiłek zjedz 3 godziny przed snem lub też zmniejszoną aktywnością fizyczną. Wyeliminuj z jadłospisu słodkie napoje gazowane, soki z dodatkiem cukru, słodycze, fast foody oraz pieczywo cukiernicze. Zamiast tego, wprowadź samodzielnie przyrządzone sałatki z jak największych porcji warzyw, chudy nabiał i mięsa (kurczak, wołowina, indyk), kaszę, ryż, ciemne pieczywo i inne produkty z pełnego przemiału. Stosuj niewielką ilość tłuszczu podczas przyrządzania posiłków. Na co dzień zarezerwuj przynajmniej 30 minut na ćwiczenia. Wszystkie metody połączone razem przyniosą efekt w postaci ładniejszej cery, prawidłowej masy ciała i lepszego samopoczucia.

Pozdrawiam