Chcę schudnąć pięć lub sześć kilogramów - co robić?

Witam. Mam 12 lat, 164cm wzrostu i ważę 56 kilogramów. Od zawsze chciałam tańczyć w balecie, ale tamte tancerki ważą maksymalnie po 50 kg i chciałabym schudnąć do takiej wagi, aby móc uczęszczać na takie zajęcia. Ponadto nie podobam się sobie i chciałabym schudnąć chociażby dla samej siebie. Wiem, że moje BMI jest w normie, ale chciałabym lepiej wyglądać.
12 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!

W Twoim wieku nie powinnaś stosować diety ograniczającej ilość spożywanych kalorii, ponieważ organizm jeszcze się rozwija i potrzebuje odpowiedniej ilości substancji odżywczych.
Twoje aktualne BMI, jak wiesz, jest prawidłowe i wynosi 20,8. Twoja waga nie pownna być niższa niż 50kg.

Możesz zastosować się do zasad zdrowego żywienia. Oto kilka zebranych wskazówek:
 -> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 4-5-6 razy dziennie,
-> śniadanie do godziny po przebudzeniu,
-> kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czysto białkowe,
 -> co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
 -> wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów,
 -> jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
 -> ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli, ziemniaki oraz cukry proste

Postaw na aktywność fizyczną. Nie tylko poprawi ona Twój wygląd, ale pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Dobrze, że tańczysz. Możesz to urozmaicić i wybrać dowolny rodzaj sportu, który lubisz: rower, siatkówka, bieganie, skakanka, pływanie itp. Trening kilka razy w tygodniu - po ok. 40-60 minut. Pamiętaj, żeby odpowiednio zwiększać podaż kalorii, jeśli masz zamiar zacząć trenować.

Do tego polecam ćwiczenia na poszczególne partie ciała (ramiona, brzuch, nogi)- brzuszki, nożyce, pompki, czy któryś z popularnych programów ćwiczeniowych, np. seria 8 minutę, czy lepsza Tamilee Webb, a jeśli chodzi o mięśnie brzucha - także A6W.

 Pozdrawiam