Chcę urosnąć: czy będę miał 180 cm wzrostu?

Witam! Mam 16 lat, 167 cm wzrostu i 88 kg. Czy w moim przypadku wiszenie na drążku pomoże mi, żeby się kości wydłużyły (w sensie czy urosnę przez wiszenie), ponieważ chciałbym urosnąć do mininimum 180 cm. I mam jeszcze jedno pytanie, czy moja waga może przeszkadzać we wzroście moich kości? Chciałbym też wiedzieć, czy są jakieś suplementy na wzrost.
16 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!

Nie ma badań na temet tego, czy podciąganie na drążku powoduje wydłużenie długości ciała. Jest to jednak wysoce nieprawdopodobne. Pana organizm jest w fazie rozwoju. Najprawdopodobniej wzrost ulegnie zmianie. Ze względu na to iż na ten proces ma wpływ wiele czynników, nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy urośnie Pan do wymarzonych 180. cm. Siatki centylowe wskazują, iż Pana waga jest na wyższym poziomie niż u rówieśników. W wieku dojrzewnania nie należy stosować drastycznych diet, gdyż może to zaburzyć rozwój organizmu. Nadwaga nie powinna mieć wpływu na proces rośnięcia.