Chcę zacząć się odchudzać: jak efektywnie to robić?

Witam! Jestem osiemnastoletnią kobietą. Mam 169 cm wzrostu, obecnie ważę aż 66 kg! Lubię ruch, ale z braku czasu nie uprawiam żadnego sportu regularnie. Chciałabym zadbać o swoją sylwetkę. Obecnie czuję się ociężała, rok temu ważyłam co najmniej 7 kg mniej. Zazwyczaj tyłam 2-3 kg przez zimę i bez problemu zrzucałam je w czasie letniej aktywności. Mam figurę typu gruszka. Niestety nie jestem też wolna od problemu cellulitu i rozstępów. Oprócz pupy, bioder i ud tłuszcz magazynuje mi się w okolicach kolan i łydek, to sprawia, że moje nogi nie są atrakcyjne. Rzadko się odchudzam i staram się to robić w racjonalny sposób. Nie stosuję głodówek ani środków farmakologicznych. Czy rezygnacja z białego pieczywa, ograniczenie spożywania cukrów i zwiększona regularna dawka ruchu wystarczy, by w przeciagu 3-4 miesięcy zrzucic 10 kg? Czy jest sens inwestować w twister albo spodenki neoprotenowe? Czy to pomoże mi odzyskać świetność mojego ciała? Zawsze miałam płaski brzuch, a teraz niestety i on został zaatakowany przez tłuszczyk. Myślę, że tycie związane z biologicznym dojrzewaniem mam już za sobą (pierwsza miesiączka 12 lat). Bardzo chciałabym poprawić wygląd mojego ciała. Proszę o rade dostosowaną do mojej indywidualnej sytuacji. Dziękuję!
ponad rok temu

Witam serdecznie!
Twój wskaźnik BMI wynosi 23,1 kg/m2, co świadczy o prawidłowej masie ciała. Być może jednak Twoje złe samopoczucie wynika z nieprawidłowego składu ciała, czyli zbyt dużej ilości tkanki tłuszczowej w ciele przy zbyt małej ilości wody oraz tkanki mięśniowej. Polecam Ci wizytę u dietetyka, który przeprowadzi badanie składu ciała, aby sprawdzić czy rzeczywiście występują wahania w stosunku do norm.

Efektywne odchudzanie, to takie które nie zakończy się efektem jo - jo i pozwoli na nauczenie się zdrowych nawyków żywieniowych, które będziemy stosować także po zakończeniu dietoterapii. Nie należy stosować głodówek, ani diet jednoskładnikowych.

Dobrą inicjatywą w walce z nadwagą jest zmiana pojedynczych nawyków, tzn.:
- spożywanie 5 posiłków dziennie o małej objętości, co 3 godziny,
- rezygnacja z dosładzania herbaty oraz kawy cukrem,
- zamiana białego pieczywa na pieczywo z pełnego przemiału,
- zamiast ryżu białego oraz makaronu zjadamy ryż brązowy, parboiled oraz makaron żytni czy orkiszowy,
- jemy różnego rodzaju kasze, najlepiej gryczaną, jęczmienną,
- rezygnujemy ze słodyczy, słodkich napojów gazowanych, fast foodów,
- starajmy się wybierać produkty ekologiczne, jak najmniej przetworzone,
- niech w każdym posiłku występują warzywa - w postaci przekąsek, soku, surówki,
- jedz ryby - są źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych, wspomagają odchudzanie i wpływają na poprawę stanu zdrowia,
- zwiększ aktywność fizyczną - tak naprawdę to prawie każdy sport przyniesie korzyści dla Twojej sylwetki.

Pozdrawiam,
Anna Kacperska