Chcę zajść w ciąże. Czy muszę usunąć żylaki przed ciążą?

Mam 29 lat i chcę się starać o dziecko. Na prawej nodze na udzie mam żylaka, który jest widoczny, ale nie boli. Byłam u lekarza i stwierdził niewydolność żyły głównej. Zalecił zoperowanie tego żylaka, ale chcę się dowiedzieć, czy koniecznie muszę to zrobić zanim będę w ciąży. Z góry dziękuję za odpowiedź.
29 LAT ponad rok temu

Zoperowanie żylaków przed zajściem w ciąże jest o tyle korzystne, że w czasie ciąży nie można tego zrobić, również leczenie farmakologiczne jest bardzo ograniczone. Dodatkowo ciąża sprzyja pogarszaniu się już istniejących żylaków, powstawaniu nowych oraz zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy.

Z drugiej jednak strony pojedyńczy żylak przy odpowiedniej profilaktyce nie powinien w żaden sposób zagrażać ciąży, dodatkowo prawdopodobnie po ciąży wystąpią kolejne poszerzenia żył i żylaki. W takim razie lepiej jest poddać się jednemu zabiegowi po porodzie i usunąć wszystkie na raz niż przed poczęciem jeden, a resztę po porodzie (dwie operacje to zawsze podwójne ryzyko powikłań).

Decyzję musi Pani podjąć wraz z ginekologiem położnikiem, który będzie się Panią opiekował podczas ciąży, po dokładnym zbadaniu żylaków i ocenie całkowitego ryzyka obu rozwiązań.

Więcej na temat żylaków w ciąży może Pani przeczytać w artykule Żylaki w ciąży.