Chcę zajść w ciążę - jak obliczyć owulację?

Witam,
mam pytanie od 1.5 roku staramy się z mężem o dziecko i nic, a ostatnio miałam okres 11.11.10 i następny powinien być 09.12 10 i nie było więc myślałam, że jestem w ciąży, ale 15.12 dostałam okres i jak teraz mam obliczyć owulację?
Zawsze miałam okres co 28 dni.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Myślę, że powinna Pani wykonać teraz test ciążowy, szczególnie jeśli grudniowa miesiączka była mniej obfita niż zwykle. W pierwszym trymestrze nierzadko bowiem zdarzają się krwawienia w terminach, w których zwykle wypadałyby miesiączki. Są one zwykle mniej obfite niż krwawienia menstruacyjne. Mogła Pani również poronić na bardzo wczesnym etapie ciąży- w takim wypadku krwawienie byłoby bardziej obfite niż miesiączka a wynik testu byłby wtedy jeszcze najprawdopodobniej pozytywny, ponieważ poziom hormonu ciążowego (HCG) wykrywanego przez testy nie spada do zera od razu po stracie ciąży. Jeśli natomiast wynik testu będzie negatywny, to najpewniej wystąpiło jednorazowe zaburzenie cyklu, co może mieć miejsce u każdej zdrowej kobiety od czasu do czasu. Jeżeli wykluczy Pani ciążę, to cykle powinny wrócić do normy i owulacja będzie pojawiać się najpewiej ok. 14 dnia cyklu. Jeśli się tak nie stanie i z jakichś przyczyn będzie Pani teraz miała nieregularne miesiączki, to dni płodne może Pani rozpoznać, oprócz obliczeń, także na podstawie śluzu szyjkowego- w tym okresie staje się on typowo obfitszy, rozciągliwy i przejrzysty.

Kilkanaście miesięcy bezowocnych starań o dziecko, jeśli są one regularne, jest jednak wskazaniem do diagnostyki niepłodności. Myślę, że jeśli nie uda się Pani zajść w ciążę w ciągu najbliższych 3-4 miesięcy, powinni Państwo udać się do lekarza zajmującego się diagnostyką i leczeniem niepłodności. Tym bardziej będzie to wskazane, jeśli utrzymają się nieregularności cyklu, świadczące o zaburzeniach hormonalnych, dodatkowo mogących utrudniać poczęcie i donoszenie ciąży.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!