Chciałabym schudnąć, jaką zastosować dietę? (czy mam prawidłową wagę?)

Witam! Mam 15 lat, ważę 60 kg i mam 155 cm. wzrostu. Jem bardzo dużo jajek (jajecznica). Nie jem zbyt dużo słodyczy, piję głównie oranżady, śniadań nie jadam dopiero obiady w szkole koło 11.00, później jeszcze jem drugi obiad w domu około 4.00, a kolacje różnie między 6.30- 8.00, kładę się spać między 9.00- 11.00. Między tymi posiłkami często coś podjadam, bo czuję, że muszę ciągle coś jeść. Jeżdżę na rolkach, rowerze, przez lato na basen, raczej nie ćwiczę w domu tylko tyle co w szkole (4 godziny w tygodniu). W ostatnim czasie szybko przytyłam, rodzina mi mówi że jestem gruba, kiedyś byłam szczupła, ale w ostatnich 2 latach zaczęłam przybierać na wadze. Próbowałam sobie czegoś odmawiać, ale nie była to dieta tylko takie wyrzeczenie się czegoś (na jakieś 2 tygodnie). U mnie w rodzinie raczej nie występuje nadwaga. Nie byłam u żadnego lekarza. Często mam katar mimo że nie jestem przeziębiona ani chora. Jadłospis: śniadanie: - obiad: 1 w szkole 11.00, drugi w domu 4.00 kolacja: jajecznica (z dwóch jajek indyczych) lub płatki z mlekiem 7.00-8.00 Chciałabym się dowiedzieć co zmienić jak się odżywiać żeby trochę schudnąć, (ale żeby było to bardziej szczegółowe, wtedy będę mogła się opierać na czymś i stosować się do tego). Dziękuję!

Witam,
Twój sposób odżywiania jest niewłaściwy, o czym świadczy Twoja masa ciała. Twoje BMI (wskaźnik masy ciała) na siatkach wentylowych wskazuje nadwagę. Tak szybki przyrost masy ciała jest spowodowany dojrzewaniem połączonym z niewłaściwą dietą i małą aktywnością fizyczną.
Powinnaś ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, prócz ćwiczeń w szkole. Dużo czasu spędzaj na świeżym powietrzu, gdzie jest wiele możliwości, aby uprawiać sport- rower, rolki, spacer czy bieganie. Dodatkowo zapisz się na basen lub wykonuj ćwiczenia w domu. Przykłady znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.
Twój jadłospis zawiera wiele błędów:
- powinnaś jeść śniadanie, które napędza Twój metabolizm na cały dzień. Brak posiłku rannego powoduje znaczne spowolnienie tempa przemiany materii oraz gorszą pamięć i koncentrację!
- powinnaś jeść 4-5 posiłków dziennie, małych objętościowo. Jedz 3 większe posiłki (śniadanie, obiad, kolacja) i 2 przekąski (owoce, warzywa lub jogurty naturalne Posiłki powinny być spożywane często, co 2-3 godziny. Tylko w ten sposób Twój organizm będzie dostawał wszystkie składniki pokarmowe i energie w takich ilościach jakich potrzebuje. W przeciwnym razie (obecnie, kiedy jesz 2-3 posiłki) magazynuje on energie w postaci tkanki tłuszczowej.
- wzbogać swój jadłospis w warzywa. Codziennie spoczywaj 5 porcji warzyw, jedz je z każdym posiłkiem.
- unikaj oranżady, gazowanych i słodkich napojów, słodyczy, ciastek, chipsów, produktów typu fast-food, tłustych i słonych przekąsek.
Więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych przeczytasz w artykułach: http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i http://portal.abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia.
Pozdrawiam.