Chciałabym schudnąć przynajmniej do 70 kilogramów. Od czego zacząć?

Mam 15 lat i dużą nadwagę - przy wzroście 171 cm ważę 78 kg. Jakiś czas temu (w wakacje po pierwszej klasie gimnazjum, teraz jestem w trzeciej) schudłam z 76 do 72 kg stosując dietę polegającą na jedzeniu 5 - 7 małych posiłków dziennie, komponowanych z produktów przydzielonych do kilku różnych kategorii, przy całkowitym wykluczeniu chleba, ziemniaków itp. Wagę tę utrzymałam przez około pół roku, jednak częste choroby spowodowały, że znacznie zmniejszyła się ilość czasu jaki poświęcałam na ćwiczenia. W efekcie najpierw wróciłam do początkowej wagi, a obecnie... cóż.

Dodatkowo już siódmy miesiąc zażywam tabletki hormonalne, choć wydaje mi się, że akurat one nie miały większego wpływu na pojawienie się tych dodatkowych kilogramów. Przy ostatniej wizycie kontrolnej usłyszałam, żebym spróbowała schudnąć przynajmniej 1 - 2 kg, ale nie bardzo wiem, jak się do tego zabrać - już nie raz próbowałam ćwiczeń, które jednak nie dawały żadnego efektu, dodatkowo rezygnowałam z jedzenia ziemniaków i chleba.

W zasadzie chciałabym schudnąć przynajmniej do 70 kilogramów, a jeszcze lepiej do 65-67. Niestety w roku szkolnym trudniej jest unikać chleba - to najłatwiejszy sposób na przygotowanie drugiego śniadania do szkoły. Bardzo zależy mi na pozbyciu się nadwagi - przede wszystkim po to, by zwyczajnie czuć się lepiej, choć kilka innych powodów też by się znalazło.

Witam,

na szczęście, aby schudnąć, nie musisz unikać chleba. Powinnaś jednak wybierać jego zdrowszą wersję a więc pieczywo razowe, pełnoziarniste czy graham. Nie bardzo wiem jak wygląda Twój codzienny jadłospis, ale myślę, że możesz popełniać kilka błędów żywieniowych.

Przede wszystkim przeczytaj artykuły poświęcone zdrowemu odchudzaniu i prawidłowym nawykom żywieniowym, abyś sama mogła wyeliminować błędy i zacząć tracić zbędne kilogramy http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki http://portal.abczdrowie.pl/7-sposobow-na-zrzucanie-wagi-bez-diety http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-nastolatka

Musisz jednak pamiętać, że jesteś w wieku dojrzewania i nie powinnaś stosować restrykcyjnych diet odchudzających. Moja rada jest taka, aby udać się do specjalisty dietetyka, który ułoży dla Ciebie odpowiedni program żywieniowy, pomoże uporać się z nadwagą i nauczy jak zdrowo się odżywiać.

Pamiętaj o aktywności fizycznej - propozycje ćwiczeń znajdziesz na: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Pozdrawiam