Chciałabym ważyć 43 lub 45 kg! Jak mam to osiągnąć?

Cześć! Mam na imię Ola i mam 13 lat. Mam 163 cm wzrostu i ważę 54 kg! Kiedyś uprawiałam gimnastykę i wiele innych sportów, a teraz to tylko jem i siedzę przed telewizorem! Nic mi się nie chce robić! Próbowałam się wcześniej odchudzać, ale jak się moja mama dowiedziała, to zaczęła na mnie krzyczeć! W mojej rodzinie nie ma nadwagi, ale moje siostry są dorosłe i nie są chude. Poniedziałek - wstaję rano, piję herbatę bez cukru i jem kanapkę z kremem czekoladowym, a jak nie ma, to z masłem:) (nie lubię wędlin). W szkole mamy przerwę o 11:00 i nic nie jem, potem mamy przerwę o 13:00! 2 albo 3 razy na tydzień zjem zupkę chińską, do domu wracam o 16:00 i jem to, co mama ugotowała, np. rosół, pomidorowa, krupnik, barszcz biały, itp. Około 17.00-17.30 zjem jakieś 2 małe paczki chipsów i czekoladę. Około 20.00 lub 21.00 jem kolację, czyli herbata i kanapka z kremem czekoladowym albo masłem, lub majonezem:D Około 22.00 lub 23.00 zjadam jakąś parówkę lub czekoladę! W weekend to samo, tylko że w sobotę i niedzielę na obiad są 2 dania, np. rosół i udka z ziemniaczkami i surówka. Tylko wiadomo, że w weekend się nie idzie do szkoły, więc się je jeszcze więcej słodyczy. Aha i jeszcze do tego wszystkiego piję soki, np. sok malinowy lub wodę smakową, colę wypijam szklankę 1 lub 2 razy na tydzień:D Chciałabym ważyć 43 lub 45 kg! Jak mam to osiągnąć? Na razie nie jestem gruba, ale mama mówi, że mam grubą kość i że jak dorosnę, to będę gruba!

Witaj,
aktualnie Twoja waga jest odpowiednia do wzrostu (na poziomie ok. 75 centyla) i jest w normie.
Natomiast Twoje nawyki żywieniowe pozostawiają wiele do życzenia:)
Twoja aktualna dieta jest bardzo uboga w składniki niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju
- białko zwierzęce (mleko i przetwory, jaja, mięso i ryby), witaminy, minerały i błonnik (warzywa i owoce, produkty pełnoziarniste). Długotrwały niedobór tych składników może niekorzystnie wpłynąć na Twoje zdrowie. Z drugiej strony nadmiar słodyczy i tzw. niezdrowych produktów (chipsy, napoje gazowane) może przyczynić się do nadwagi.
Co przede wszystkim powinnaś zmienić:
- jeść bardziej pożywne śniadania - najlepiej ciemne pieczywo (chleb razowy lub grahamka) z serem białym lub żółtym, lub jajkiem, ew. z rybą (np. wędzoną makrelę), do tego koniecznie warzywa. Albo np. owsiankę na mleku z orzechami i owocami suszonymi;
- koniecznie musisz jeść II śniadanie - kanapka lub jogurt naturalny;
- wyeliminować ze swojej diety: chipsy, chińskie zupki, słodycze w tym czekoladę, słodzone napoje, w tym soki (pić wodę);
- jeść więcej produktów białkowych, pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw i owoców;
- zwiększyć aktywność fizyczną.
Nie powinnaś się odchudzać, jedynie co powinnaś zmienić to swoje nawyki żywieniowe i włączyć trochę więcej aktywności fizycznej. Prawdopodobnie lepsze odżywianie (więcej białka, warzyw, owoców) spowoduje, że będziesz miała więcej energii, żeby się ruszać.
Zachęcam Cię do przeczytania wskazówek zawartych w piramidzie zdrowego żywienia http://abczdrowie.pl/piramida-zdrowego-zywienia

Pozdrawiam Cię serdecznie,
Agnieszka Kuczewska