Chciałabym zajść w ciążę

Witam.
Mam 25 lat od 5 miesięcy staramy się z mężem zajść w ciążę, ale na razie bezskutecznie. Poza tym mam nadżerkę i według opinii lekarza dość sporą. Zaproponował mi zabieg wypalania i teraz stoję przed trudną decyzją, nie chciałabym odkładać zajścia w ciążę na jakiś odległy termin, a z tego co czytałam, gojenie tej rany może potrwać dość długo. Lekarz stwierdził, że nadżerka MOŻE BYĆ PRZYCZYNĄ UTRUDNIEŃ PRZY POCZĘCIU, w związku z tym, że przyczynia się do zabijania plemników.

Czy jest szansa na poczęcie bez usuwania tej nadżerki i jakie to może mieć konsekwencje? Dodam, że nigdy jeszcze nie rodziłam i przestraszyłam się tych stwierdzeniem, że nie powinno się tego robić przed pierwszą ciążą? Mam ogromny dylemat, chciałabym uszczęśliwić męża i siebie ale nie wiem co robić?
Proszę o pomoc.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Elektrukoagulacja (tzw. wypalanie) to najczęściej stosowany zabieg usuwania nadżerki szyjki macicy. Często odstępuje się od niego w przypadku kobiet, które jeszcze nie mają dzieci, ponieważ w związku z powstałą blizną istnieje ryzyko problemów z rozwieraniem się szyjki macicy w trakcie porodu. Jeśli nadżerka jest duża, rozważa się w tych przypadkach zabieg krioterapii (wymrażanie za pomocą ciekłego azotu).

Przed podjęciem decyzji powinna Pani mieć wykonane badanie cytologiczne i postawione rozpoznanie rodzaju nadżerki. Najczęściej występuje nadżerka rzekoma, wynikająca ze zmian hormonalnych (duże stężenie estrogenów), zwykle ustępująca samoistnie, nie wymagająca leczenia. Tego typu nadżerka nie powinna stwarzać problemów z zajściem w ciążę ani wywoływać jakichkolwiek powikłań w jej przebiegu.  Drugim typem jest nadżerka prawdziwa. Jest ona wynikiem np. urazu mechanicznego lub infekcji, której cechy widoczne będą w badaniu cytologicznym i którą należy wyleczyć. Konieczne jest w takim przypadku także wykluczenie raka szyjki macicy (również przy pomocy badania cytologicznego).

Decyzję co do ewentualnego leczenia musi Pani podjąć razem ze swoim lekarzem, który badał Panią i jest świadom, z jakiego rodzaju patologią mamy do czynienia.

Pozdrawiam serdecznie!