Analiza wyniku tomografii komputerowej szyi

Chciałbym prosić o interpretację wyniku badania TK szyi (wskazaniem były uwidocznione na usg patologiczne węzły podżuchwowe ok. 19 mm każdy - po obu stronach). "Badanie TK szyi przeprowadzono wg protokołu, przed i po dożylnym podaniu środka kontrastowego, w fazach natywnej, tętniczej i żylnej, z wykonaniem wtórnych rekonstrukcji MPR i VRT. Nie stwierdza się obszarów patologicznego gromadzenia środka kontrastowego w zakresie struktur szyi. Silne artefakty od licznych wypełnień uzębienia utrudniają ocenę tkanek na poziomie jamy ustnej. W badaniu widoczne są ww węzły chłonne: - podżuchwowe - po stronie prawej do 10x5 mm, po stronie lewej do 12x8 mm; - pojedynczy węzeł karkowy po stronie prawej 6x3 mm; - pod MOS-em po stronie prawej do 8x5 mm, po stronie lewej 5x4 mm; - pojedyncze nadobojczykowe po stronie prawej do 5x8 mm, po stronie lewej 5x4 mm. W lewym płacie tarczycy widoczna jest hypodensyjna zmiana ogniskowa śr. 6 mm do weryfikacji w badaniu USG (wole Hashimoto w wywiadzie." Jestem chora na Hashimoto, mam przebytą Toxoplazmozę IgG 400, IgM 3, Cytomegalię, w wieku 16-18 lat liczne anginy. Bardzo proszę o interpretację wyniku. Pozdrawiam

Średnica 19 mm w przypadku węzła chłonnego budzi niepokój i wymaga weryfikacji. Badanie tomografii komputerowej jest dokładniejsze niż ultrasonografia, dlatego ono zostało wybrane celem weryfikacji. Opisane w nim wymiary węzłów - poza jednym - nie budzą niepokoju. O powiększeniu węzła chłonnego mówimy, gdy jego średnica przekracza 10 mm, a więc dotyczy to jednego z wymiarów pojedynczego węzła. W tej sytuacji wymagana jest na pewno obserwacja - powtórzenie oceny za kilka miesięcy, chyba że wcześniej wystąpią nowe/niepokojące objawy. Kontrola powinna być poprzedzona lekarskim badaniem przedmiotowym. Jeśli nie stwierdzi odchyleń warto zacząć od ultrasonografii - nie obciążającej organizmu, a w razie uwidocznienia patologii lub jej podejrzenia - weryfikację w TK. Do rozważenia pozostaje natomiast wykonanie biopsji aspiracyjnej cienkoigłowej (BACC) pod kontrolą USG zmiany ogniskowej w lewym płacie tarczycy - wymaga to konsultacji endokrynologicznej. Pozdrawiam