Chęć podniesienia masy ciała

Witam mam na imię Daniel i mam 21 lat i 176cm wzrostu aktualnie ważę 71kg. prowadzę aktywny tryb życia 4x trening na siłowni po 2,5 h . Chciałbym podnieść masę ciała do 90 kg ponieważ chce pracować w ochronie lecz mam z tym problem bo mój metabolizm mi na to nie pozwala. Jem 4x dziennie obfite posiłki z wysoką porcją węglowodanów w większości ryż kurczak ziemniaki i sałatki.

Mgr Anna S Dietetyka

Witam, po pierwsze nie rozumiem dlaczego ćwiczy pan tak dużo i tak intensywnie, chcąc przybrać na masie. Oczywiście, że ćwiczenia są potrzebne, bo tylko one powodują mikrouszkodzenia włókien mięśniowych, stymulując mięśnie do przyrostu. Ale zbyt duża ilość ćwiczeń, zwłaszcza w jednym czasie (2,5 godziny to o 1,5 godziny za dużo wg mnie) powoduje wręcz spalanie się mięśni, więc ich utratę a nie wzrost. Przetrenowanie to najczęstszy problem osób, które zaczynają przygody z ćwiczeniami. Proszę pamiętać, że mięśnie rosną gdy następuje odpoczynek i regeneracja, a nie podczas ćwiczeń. Dlatego ważne są dni beztreningowe, bogate zwłaszcza w białko, z których mięśnie mogą się odbudować. Proszę poczytać o posiłkach okołotreningowych i dopasować je do treningu i rytmu dnia. A co diety, to aby przybrać musi być dodatni bilans energetyczny, czyli jemy więcej jak spalamy. Oczywiście jemy zdrowo - produkty pełnoziarniste, mięso chude, warzywa, owoce, nabiał, jemy często i regularnie, pijemy wodę. Pozdrawiam

Witam
Przy tak intensywnym trybie życia warto było by zwiększyć źródła energii w żywieniu. Przypominam, że najwartościowszym energetycznym źródłem są dobre tłuszcze, o których Pan w ogóle nie wspomina. Dobre dla Pana tłuszcze będą uzależnione między innymi od grupy krwi, której Pan nie podaje, ale na pewno dla każdego będzie to masło, olej kokosowy, smalec gęsi i oliwy tłoczone na zimno. Przy pełnowartościowym jadłospisie, będzie Pan silniejszy a organizm nabierze właściwej masy i będzie funkcjonował właściwie.

Witam serdecznie,

Niska waga ciała może być uwarunkowana genetycznie, być może ma Pan właśnie bardzo szybką przemianę materii. Na początku zalecam zrobić badania np na cukier oraz nadczynność tarczycy. Jeżeli z badań wyjdzie wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę pozbawione ważnych składników odżywczych. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu. Kaloryczność Pana diety musi być wyższa niż wskazuje na to dzienne zapotrzebowanie. Powinien Pan być na tzw bilansie dodatnim. Należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Dziennie należy spożywać nie mniej niż 2-3 łyżki oliwy z oliwek lub innego oleju roślinnego, jako dodatek do potraw. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Posiłki należy spożywać powoli i starannie przeżuwać każdy kęs. Należy unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Należy zadbać o odpowiednią dawkę snu min. 7 godzin. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.

Przy ćwiczeniach fizycznych zużywa Pan bardzo dużo kcal wiec nalezy zadbać o to aby dużą dawkę energii dostarczyć z diety. Jeżeli będzie Pan jadł zbyt mało to zamiast budować mięśnie zacznie zachodzić katabolizm i mięśnie zaczną sie spalać.

Jeżeli miałby Pan problem w dobraniu wysokoenergetycznej diety zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk dietetyk

Witam, przybieranie na masie wymaga wiele pracy, ćwiczeń oraz dostarczanie odpowiednich ilości składników odżywczych to budowy komórek. Może warto zwiększyć ilość posiłków do 5-6 dziennie.

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Witam, waga 90 kg przy wzroście 176 może okazać się zbyt wysoka dla Pana. Proszę zastosować dietę wysokoenergetyczną i wdrożyć treningi siłowe. Masa będzie powoli wzrastać. Pozdrawiam