Chęć przytycia do 65-70 kg u 20-latka

Witam.Mam 20 lat i ważę 54kg, wzrost-180cm, bmi - 16.67. Moja waga stoi w miejscu od 5 lat. Tarczyce mam w porządku, gdyż robiłem badania krwi i usg - wszystko wyszło w normie. Dobrze się odżywiam(stosowałem nawet gainery, lecz nic nie pomogło), śpię ok. 7h, czasami gram w siatkówke, piłke. Chciałbym jedynie przytyć i ważyć te 65-70kg -tyle mi do szczęścia potrzebne. Mój brat i ojciec ważą 85 i 90kg, także nie jest to spowodowane genetycznie, że jestem chudy. Proszę o jakieś rady, wskazówki etc.
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Anemia

Anemia nie powinna być kojarzona z bladym i chudym człowiekiem. Anemia to niedokrwistość, a cierpią na nią głównie kobiety! Sprawdź jakie są tego przyczyny.

Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk
Mgr Joanna Szmitka-Ĺuszczyk

Witam ciepło

Jeśli tarczyca pracuje na prawidłowym poziomie, nie ma zaburzeń gospodarki hormonalnej.
Dodatkowo nie ograniczana Pan ilości i jakości spożywanych pokarmów - nie wiem jak mam rozumieć zdanie "dobrze się odżywiam", każdy interpretuje te słowa na własny sposób.
to należy wykonać dalszą poszerzoną diagnostykę.

Ma Pan niedowagę, BMI poniżej wartości 18 jest alarmujące i nie wolno tego tak zostawić. A niedowaga wskazuje na rozwój niedożywienia - niedożywienie jest ciężka chorobą.

Należy sprawdzić co takiego dzieje się w jelicie, że nie przyswaja i nie wchłania Pan pokarmów. Czy wszystkie narządy pracują prawidłowo, czy wszystkie enzymy trawienne są wydzielane prawidłowo.
Oczywiście zakładam , że spożywa 5 posiłków dziennie i dostarcza Pan makro - i mkroskładników ze wszystkich grup pokarmowych.

Dopóki nie będzie postawione pełne rozpoznanie, nie można zacząć prawidłowej diety.
Albo problem jest w głowie - wówczas należy rozpocząć pracę z psychoterapeutą i dietetykiem
Albo problem jest w układzie trawiennym, tu niezbędny będzie dobry lekarz i dietetyk.

Pozdrawiam
Asia Szmitka Łuszczyk

Witam,
Jeżeli z badań wychodzi wszystko w porządku należałoby szukać przyczyny w diecie. Powinien Pan skupić się nad tym co zjada, a nie tylko ile. Często spożywamy jedzenie niezdrowe, złej jakości, wysokokaloryczne ale tak naprawdę ubogie w ważne składniki odżywcze. W ten sposób wcale nie odżywiamy swego organizmu.
W tym momencie posiadam zbyt mało informacji na Pana temat, aby zalecić konkretny jadłospis. Musiałabym zebrać wywiad żywieniowy i zdrowotny. Muszę się zorientować jaki jest Pana styl życia, stan zdrowia, ile ma Pan czasu na przygotowywanie posiłków, jakie są Pana preferencje smakowe itp. Jeżeli byłby Pan zainteresowany współpracą to zachęcam do kontaktu drogą milową.
Nie mniej jednak powinien Pan spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Pierwszy posiłek należy zjadać nie później niż 1 godzinę po przebudzeniu, natomiast ostatni na 1-2 godziny przed snem. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Powinno się pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Nie należy pomijać żadnego z wyznaczonych posiłków. Powinien Pan unikać produktów, które powodują biegunki lub inne dolegliwości jelitowo- żołądkowe. Przed snem można wypić melisę lub szklankę ciepłej wody z miodem.
W celu zwiększenia masy ciała powinien Pan być na tzw. bilansie dodatnim czyli dostarczać więcej kalorii niż Pan zużywa. Proszę wyliczyć swoją czynną przemianę materii i tak dobrać jadłospis, aby energetyczność diety ją przewyższała. Jeżeli miałby Pan problem z ustaleniem diety zachęcam do kontaktu, chętnie pomogę.
kontakt: tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty