Chęć przytycia po odchudzaniu

Witam. Odchudzałam się i obecnie moja waga wynosi 42 kg przy wzroście 162cm. Wiem że to za mało i teraz chciałabym przytyć kilka kilogramów tylko jak to zrobic? Do tej pory cwiczyłam codziennie około godziny i mało jadlam. Oto mój przykładowy dzień: 8.00 2 kanapki z serkiem śniadaniowy 11 trening 13 kanapki z białym serem 16 obiad 19 owoc głównie jabłko Do tego piłam wodę i 4-5 zielonych herbat. Co mam zrobić żeby przytyć? Jakie ćwiczenia mogę wykonywać aby moja waga dalej nie spadała? Pomocy

Szanowna Pani. Zdecydowanie Pani waga jest za niska i może przez to powodować komplikacje zarówno na tle zdrowotnym, jak i psychicznym (m.in. apatię, niską koncentrację, zmęczenie i wiele innych). Dieta wzrostowa opiera się na wyliczeniu dziennego zapotrzebowania na kalorie aby utrzymać wagę wyjściową i dodanie do niej ok 500-1000kcal. Przykładowo: jeżeli czynnie uprawia Pani sport, wówczas Pani zapotrzebowanie może wynosić np. 2200kcal. Aby przybrać na wadze musiałaby Pani skonsultować z dietetykiem dietę 2700-3200kcal. Dodanie 500kcal codziennie do bazy wyjściowej powoduje przyrost ok 0,5kg/1 tydzień. Aby waga nie spadała być może będzie musiała Pani zrezygnować z ćwiczeń, zmniejszyć ich intensywność albo jeść jeszcze więcej, by ćwiczenia nie spalały nadwyżki kalorii. Dietetyk pomoże też Pani ustalić wagę minimalną jaka byłaby dla Pani najzdrowsza oraz wagę maksymalną. Jeżeli będzie odczuwała Pani wzmożone trudności we wprowadzeniu nowej diety w życie (blokada przed dużą ilością kalorii, lęk przed nadmiernym przybraniem na wadze, lęk przed zmieniającym się ciałem) - polecam konsultację z psychologiem która może pomóc oswoić te lęki.