Chęć upicia się, problemy ze snem i lęki u 18-latki

Witam. Mam 18 lat i od dłuższego czasu mam myśli o upijaniu się. Codziennie kładę się spać ok. 1 i budzę się o 4 nad ranem, po czym nie mam ochoty wstawać na praktyke i leżę w lęku do późnej godziny. Prawie codziennie płaczę i mam pustkę w głowie. Mama mówi, żebym coś zrobiła, wyniosła smieci.. mówi, że jestem leniem, ale próbuje jej tłumaczyć, że nie mam siły. Kiedy mam większą czynność np. coś ugotować albo posprzątać to zaczynam płakać. Chcę się w końcu upić i zapomnieć o tym wszystkim.

Wygląda to na depresję. Polecam jak najprędzej zgłosić się do psychologa i podjąć z nim psychoterapię. Takiego stanu można się skutecznie pozbyć, więc nie ma sensu w nim tkwić i się zamartwiać - psychoterapia pozwala skutecznie przepracować problemy, które leżą u źródła trudności.
Chęć upicia się natomiast jest zachowaniem ucieczkowym - ucieczka od problemów i trudności codziennych daje chwilową ulgę od stanu beznadziejności i lęku. Jest ucieczką zgubną, bo ulga trwa jedynie krótką chwilę, a problemy same z siebie nie znikają. Dlatego tym bardziej polecam zgłosić się do psychologa, który wskaże Pani skuteczne (i nie ucieczkowe) metody radzenia sobie z trudnościami. Pozdrawiam.