Chemioterapia po usunięciu żołądka

W jakim czasie po całkowitym usunięciu żołądka powinna być chemioterapia ,podobno nie ma żadnych przerzutów a lekarz mi powiedział że zalecał by chemioterapie. Dlaczego ? Bo już nic z tego nie rozumie ? Z góry dziękuje za odpowiedz

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Chemioterapia jest w leczeniu raka bardzo często stosowaną i skuteczna metodą leczenia. Składniki są tak dobrane, by niszczyć komórki na kolejnych etapach ich rozwoju. Podawana dożylnie dociera do wszystkich komórek organizmu. Do zdrowych komórek też, co wywołuje objawy uboczne - spadek leukocytów, nudności i wymioty, przerzedzanie się włosów itp. (włosy odrastają!). Objawy uboczne mogą być mniej lub bardziej nasilone. Leczenie jest dość obciążające, ale możliwe do przeżycia. Po zakończeniu chemioterapii jako metody uzupełniającej radykalną operację można oczekiwać powrotu do zdrowia, a organizm się regeneruje i wracają siły.