Chemioterapia przed operacją nowotworu sutka

Witam, moja mama ma wykryty nowotwór sutka. Lekarz stwierdził, że przed operacją niezbędna jest chemioterapia. W związku z tym mam pytanie, czy zastosowana przed operacją chemioterapia nie będzie miała wpływu na późniejsze badanie histopatologiczne guza po operacji? Mama miała już robioną biopsję gruboigłową guza piersi i biopsję cienkoigłową powiększonego pachowego węzła chłonnego. W wynikach biopsji jest tylko napisane, że stwierdza się komórki nowotworowe w piersi oraz że nie stwierdzono utkania węzła chłonnego. Nie jest tam napisane, jaki to jest rodzaj nowotworu ani jaki ma stopień złośliwości histopatologicznej. Czy po otrzymaniu chemioterapii przed operacją będzie można to stwierdzić po operacji, oraz czy będzie można stwierdzić czy w węźle chłonnym były mikroprzerzuty? Co to oznacza, że "nie stwierdzono utkania węzła chłonnego"? Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

W standardach leczenie raka piersi przedoperacyjną chemioterapię zaleca się pacjentkom, u których nie jest możliwe wykonanie radykalnego (czyli skutecznego) zabiegu chirurgicznego z racji wielkości guza nowotworowego lub masywnego zajęcia węzłów chłonnych. Celem przedoperacyjnej chemioterapii jest zmniejszenie rozmiaru guza oraz ryzyka powstania przerzutów do innych narządów, a następnie przeprowadzenie skutecznej operacji.

Zastosowanie chemioterapii nie ma wpływu na wynik badania histopatologicznego, podobnie jak na określenie stopnia złośliwości i obecności receptorów hormonalnych. Dla Pani Mamy najważniejsze jest teraz otrzymać wstępne leczenie, aby była możliwość leczenia chirurgicznego, które da szansę na wyleczenie z choroby.

Co do wyniku biopsji - jest to badanie cytologiczne, które polega na pobraniu komórek z badanego miejsca, a nie fragmentu tkanki. Jeżeli węzeł chłonny jest masywnie zajęty przez nowotwór, prawidłowa tkanka węzła może być wyparta i stąd taki wynik - brak utkania węzła chłonnego.

Pozdrawiam serdecznie