Chirurgiczne leczenie otyłości a tendencje samobójcze

Mam pytanie dotyczące chirurgicznego leczenia otyłości. Rozważam takie rozwiązanie, ponieważ ważę około 150kg przy wzroście 1,75m. Czytałam jednak, że przeciwwskazaniem do operacji są "tendencje samobójcze". Co to oznacza? Czy jeśli mam za sobą próbę samobójczą, lata terapii i jestem autoagresywna, mam w ogóle szansę na operację, czy powinnam sobie odpuścić od razu?

Dr Agata Cezari Dietetyk, Wrocław

A może spróbowała by Pani najpierw dietą medyczną się do tego przygotować? to pozwoliło by wyrównać hormony i neuroprzekaźniki, trochę spaść z wagi- a jeśli okazało by się, że efekty są zaskakujące operacja nie była by niezbędna? Warto także sprawdzić Pani sytuację zdrowotną bo być może nadwaga top konsekwencja choroby? Jest dziś nowoczesna dietetyka w Polsce, bardzo bezpieczna, medyczna, gdzie tworzy się programy żywienia na podstawie wyników krwi żylnej. Plan żywienia przesteruje Pani enzymy i hormony, dożywi i pomoże wyjść z myślenia depresyjnego, nie ma tam efektu jojo! Proszę poczytać sobie o metabolic balance, myślę że może to być dla PAni cenna informacja...
pozdrawiam ciepło i życzę mądrych decyzji, bo one zagwarantują sukces!

Witam,
jeżeli zbędnych kilogramów nie może Pani pozbyć się za pomocą diety i ćwiczeń, lekarz powinien rozważyć operację bariatryczną. Przed takim zabiegiem przeprowadzane są konsultacje również psychologiczne stąd warto jednak spróbować, porozmawiać. Same zabiegi chirurgiczne również niosą za sobą ryzyko powikłań, dlatego zanim przeprowadzi się zabieg, osoba jest poddana wielu badaniom.

Aby zostać zakwalifikowanym do zabiegu bariatrycznego (leczącego otyłość) należy najpierw przejść konsultację psychiatryczną. Jeśli psychiatra nie będzie miał przeciwwskazań to taki zabieg będzie u Pani można wykonać. Sama próba samobójcza w wywiadzie nie jest bezwzględnym przeciwwskazaniem do zabiegu i raczej nie powinno być w tym względzie z tym problemu.