Chirurgiczne usunięcie cysty

Witam Mam 30 lat i dziś chirurg potwierdził że mam cystę(to jest to samo co torbiel włosowata (pilonidalna)) i należy to usunąć chirurgicznie do kości. Objawy mam od dawna od ok 20 roku życia. Taki cykl 2 razy do roku Gdy rośnie to przy dotknięciu boli lecz gdy z niego wysączy się ropa z krwią (też trochę boli i szczypie) znika i mam spokój,na dłuższy czas. Pytanie czy udać się na zabieg usunięcia? Śląskie-jaki chirurg Z góry dziękuję za odpowiedz

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg

Dr n. med. Marek RodzeĹ

Witam serdecznie,
TORBIEL PILONIDALNA ( inaczej: zatoka włosowa, torbiel krzyżowa, cysta pilonidalna czy krzyżowo-guziczna torbiel włosowa ) - objawy są charakterystyczne.
Najczęściej po leczeniu miejscowym (farmakoterapia) i ustapieniu objawów na kilka tygodni /miesiecy problem powraca. Dlatego leczenie farmakologiczne jest skuteczne zwykle na pewien czas. Jedynym leczeniem, który polecam ( a który, jest rozwiązaniem ostatecznym) jest wycięcie w granicach zdrowej tkanki.
Zwykle taki zabieg wymaga głebokiej penetracji podskórnej, dlatego najczęściej jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym lub dokrekosłupowym. Proszę zgłosić się do Chirurgicznej Poradni Jednego dnia - powinni rozwiązać watpliwości i sposób dalszego leczenia
Pozdrawiam, dr Wojciech Kawiorski