Cholesterol HDL a dieta na obniżenie jego poziomu

Witam. mój mąż odebrał wyniki na cholesterol, ma 7,27 a cholesterol HDL 1,60, czy to prawidłowe wyniki badań?dieta przez pół roku nic nie dała, czy teraz będzie brał leki? Czy na cholesterol leki są drogie? Pozdrawiam. Dorota Cz

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Poziom cholesterolu całkowitego

Poniżej 200 mg/dL (5.17 mmo/L)-wartość pożądana
200 – 239 mg/dL (5.17 – 6.18 mmol/L)- poziom podwyższony,
240 mg/dL (6.21 mmol/L ) i powyżej-wysokie ryzyko chorób serca.
Niski poziom HDL – stwarza duże ryzyko chorób serca. Pożądany jest równy lub wyższy od podanych wartości.
60 mg/dL (1.56 mmol/L) i powyżej.

Czy mąż będzie brał leki ( część leków jest refundowana, można pytać w aptece o tańsze zamienniki) zadecyduje lekarz prowadzący. Dobre efekty daje redukcja masy ciała jeśli mąż ma nadwagę.