Cholesterol, leki na alergię a omdlenia

Mam 34 lata i pierwszy raz robione badania cholesterolu. Proszę o interpretację wyników: glukoza 75 mg/dl, cholesterol całkowity 219 mg/dl, HDL 35 mg/dl, LDL 164 mg/dl oraz trójglicerydy 99 mg/dl. Powiem jeszcze, że miałam kołatanie serca takie, że doprowadziło mnie do omdlenia, dlatego miałam robione wyniki cholesterolu, ale również ciśnienie, mam 80 na 60, więc niskie, ale do tego od 4 lat biorę leki na alergię (2 leki). Czy to wszystko jest powiązane ze sobą, proszę o odpowiedź, dziękuję
34 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wynik stężenia glukozy na czczo we krwi żylnej jest prawidłowy. Niestety zaburzona jest u Pani gospodarka lipidowa - podwyższone są wartości cholesterolu całkowitego i jego frakcji LDL, a obniżone frakcji HDL (tzw. "dobrego cholesterolu"). Powinna Pani zadbać o systematyczny, regularny wysiłek fizyczny (po wyjaśnieniu problemu kołatania serca i omdlenia). W diecie ograniczyć trzeba tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, produkty smażone, typu fast food, a zwiększyć spożycie świeżych owoców i warzyw, tłuszczów roślinnych, ryb. Za kilka miesięcy należy powtórzyć badanie, aby sprawdzić, czy wartości parametrów lipidogramu uległy normalizacji.

Nieprawidłowych wyników lipidogramu nie należy uznawać za przyczynę omdlenia i kołatania serca. Jeśli natomiast chodzi o leki przeciwalergiczne - po jednym z nich rzeczywiście wystąpić mogą opisane przez Panią objawy, jednak zdarza się to sporadycznie, dlatego ich przyczyn należy szukać gdzie indziej. Omdlenia mogą wystąpić natomiast w przebiegu niedociśnienia. Powinna Pani zostać dokładnie zbadana przez internistę, a jeśli będą ku temu wskazania, także przez kardiologa.

Pozdrawiam.