Chondromalacja kłykcia kości piszczelowej a odpowiednia terapia

Witam serdecznie. Dn.28.11.14 miałem artroskopię prawego kolana- w trakcie zabiegu wykazało chondromalacja kłykcia kości piszczelowej 2/3 stopnia, oraz naderwanie więzadła krzyżowego przedniego. Wykonano przyczep wiązadła i oczyszczenie zmian chrzęstnych. Co Państwo radzicie bo kolano jeszcze boli. Cały czas chodzę na zabiegi, łykam lek na chrząstkę i wzmacniam mięsień czworogłowy. Czy mogę sobie jeszcze jakoś pomóc ? Dodam że mam boczne przyparcie rzepki. Drugie kolano też zaczęło boleć. Pomocy

Szanowny Panie

Uważam, że podstawą leczenia Pana kolan powinny być okresowe - powtarzane co kilka miesięcy, zastrzyki do kolan z preparatami kwasu hialuronowego.
Jest to szczególnie istotne w odniesieniu do Pana prawego kolana, ponieważ chrząstka w nim została poważnie naruszona, najpierw przez uraz, a następnie przez krwiak, unieruchomienie, nieprawidłowe ruchy związanych z niestabilnością na skutek zerwania więzadła krzyżowego przedniego i zabieg operacyjny. Tkanka chrzęstna bardzo słabo się regeneruje. Stąd konieczność, w mojej opinii, do stosowania terapii z kwasem hialuronowym.
W drugim kolanie, prawdopodobnie ze względu na boczne przyparcie rzepki, a więc zbyt duży nacisk rzepki na kość udową po stronie bocznej, także dochodzi do urazów chrząstki - i także do niego radziłbym zastosować kwas hialuronowy.
Jeśli chodzi o dostępne w Polsce preparaty to jest ich kilka, w różnych stężeniach i cenach - od ok 100zł za ampułkę do 1000zł. Nie można jednoznacznie stwierdzić, który jest najlepszy, bo zależy to z jednej strony od osobistych doświadczeń lekarza z danym, osobniczej reakcji na lek pacjenta a także zasobności portfela. Uważam jednak, że w tym przypadku nie obowiązuje zasada im drożej tym lepiej. Natomiast to do czego bym zachęcał to wybór preparatu, którego efekt osiąga po pojedynczym podaniu, a nie w serii 3 czy 5 zastrzyków w odstępach tygodniowych. Dzięki temu mógłby Pan, powiedzmy raz na pół roku, udać się do ortopedy i podczas 1 wizyty miałby Pan podane oba zastrzyki, zamiast wielu kolejnych wizyt. To zaoszczędzi Panu mnóstwo czasu i energii, a efekt leczniczy będzie dokładnie taki sam jak w przypadku serii zastrzyków.

Jeszcze odnośnie doustnych preparatów odbudowywujących chrząstkę, to sprawa nie jest już tak oczywista. To znaczy istnieją sprzeczne wyniki badań dotyczące ich skuteczności. Być może wykazują one pewne ochronne działanie, jednak można się spodziewać, że wyłącznie w długiej perspektywie, tzn przy wieloletnim stosowaniu. Nie ma możliwości by stosowanie tych preparatów, niezależnie od ich składu (oraz reklam i informacji w ulotkach) w ciągu kilku tygodni bądź miesięcy doprowadziło do jakiejś znacznej poprawy w budowie chrzastki. Jednak z uwagi na to, że raczej nie mają one znaczniejszych skutków ubocznych, proponowałbym, o ile może Pan sobie na taki wydatek pozwolić, stosować je, najlepiej na zmianę różne preparaty, zawierające różne substancje o charakterze ochronnym dla tkanki chrzęstnej (glukozamina, chondroityna, kolagen, kwas hialuronowy, wyciąg z imbiru itp.). Proszę jednak mieć na uwadze, że jeśli w jakiś sposób Panu pomogą, to jedy

... to jedynie przy dlugotrwałym stosowaniu. Jeśli terapia ta będzie dla Pana zbyt kosztowna, proszę z nich zrezygnować.
Natomiast z zastrzyków z kwasu hialuronowego do kolan rezygnować Pan nie powinien, ponieważ one faktycznie polepszają jakość chrząstki w chondromalacji ( http://www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/258-chondromalacja-rzepki ).

Kolejna kwestia to tzw.kinezyterapia, czyli leczenie ruchem, wykonywanie ćwiczeń wzmacniajacych uklad ruchu - w Pana przypadku jest szczególnie istotne by wzmocnić głowę przyśrodkową mięśnia czworogłowego uda, tak w jednym jak i drugim kolanie.
O szczegóły proszę pytać doświadczonego rehabilitanta.

Oprócz powyższych terapii, zastosowanie znajdują także zabiegi fizykoterapeutyczne, jednak są one w Pana przypadku mniej istotne. Nabiorą one znaczenia za kilkanaście lat gdy Pana problemem (niestety) stanie się gonartroza ( http://www.artrocenter.pl/k2-media-manager/choroby-stawow-kolanowych/item/256-choroba-zwyrodnieniowa... ).

Życzę Panu jak najwięcej zdrowia.

Z wyrazami szacunku,
Jędrzej Kosmowski

https://ranking.abczdrowie.pl/d/jedrzej-kosmowski-ortopeda-poznan-30352