CHOROBA AUTOIMMUNOLOGICZNA

Witam, mam 38 lat. Od kilku lat mam problemy z włosami (wypadanie), paznokciami i dyskomfort w jamie ustnej. Wszystkie badania, które do tej pory wykonałam, są dobre. Dermatolog zleciła mi jeszcze wykonanie badania na przeciwciała. Mój wynik to: P/jądrowe HEp-2(ANA-HEp-2) 1:1280 centromer. Czy może to być przyczyną mojego problemu, w jaki spsób i jak długo się leczy? Bardzo proszę o poradę. Anetta

38 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niestety, jest bardzo mało informacji, np. ważne jest, by wiedzieć, jakie badania są prawidłowe, bo to jest również podstawą w różnocowaniu.

Miano przeciwciała ANA u Pani jest wysoce dodatnie, co rzeczywiście może wskazywać na istnienie choroby autoimmunologicznej, i co by tłumaczyło wystęujące u Pani objawy. Wymienione przeciwciała są charakterystyczne dla chorób autoimmunologicznych, ale mogą występować w różnych jednostkach chorobowych należących do tej grupy. Dlatego prawdopodobnie czeka Panią dalsza diagnostyka, pozwalająca ustalić konkretną jednostkę (do czego są również potrzebne wyniki dotychczasowych badań, pełny obraz kliniczny oraz uzupełnienie wywiadu).

Leczenie zależy nie tylko od jednostki chorobowej, ale również od nasilenia objawów klinicznych oraz wyników badań laboratoryjnych, dlatego trudno jest mi udzielić konkretnej odpowiedzi. Ogólnie - niestety leczenie tego typu chorób jest długotrwałe i musi być kompleksowe.

Serdecznie pozdrawiam!