Choroba Hashimoto a odpowiednia terapia

Niecały rok temu u 19 letniej córki zdiagnozowano chorobę hashimoto (anty-TG 339,17; anty TPO 123,61; TSH3 2,900; FT4N 10,60; FT3-5,59) - lekarz stwierdził, że tej choroby się nie leczy. Kazał przyjść za rok. Teraz wyniki są takie: anty TG-118,60; anty TPO 36,04; TSH 0,652; FT4N -12,45; FT3 -5,08. Czy naprawdę tej choroby się nie leczy? Jakie mogą być jej konsekwencje. Czy można coś zrobić, by ją wyleczyć lub przynajmniej zminimalizować niechciane skutki. Dziękuję

Dzień dobry,

W przypadku chorych na chorobę Hashimoto leczenie jest konieczne w przypadku wystąpienia zaburzeń czynności hormonalnej tarczycy. Sam podwyższony poziom przeciwciał nie musi stanowić wskazań do leczenia, chyba, że spełnione są przy okazji inne przesłanki, jak np. obecność objawów klinicznych niedoczynności, czy np. obecność wola tarczy, dlatego warto dokładnie zbadać Pacjenta i wykonać usg tarczycy. Córka powinna być dokładnie zbadana i wówczas powinny zostać podjęte decyzje terapeutyczne. W przypadku prawidłowych wartości hormonów tarczycy i dobrego samopoczucia Pacjenta nie ma konieczności stosowania L-tyroksyny. Proszę kontrolnie oznaczyć córce TSH i fT4 za ok 2-4 tygodnie i z wynikami udać się do endokrynologa.

Pozdrawiam serdecznie.

dr n. med. Marek Derkacz

Przy Hashimoto odpowiednia dieta jest niezwykle istotna! Może nie jest łatwa, ale za to możliwa do zrealizowania. Wystarczy wyeliminować laktozę, gluten oraz warzywa psiankowate, a efekt będzie zdumiewający. W razie pytań zachęcam do kontaktu.

Pozdrawiam,
k.wawrzyniak@odzywiajsiezdrowo.pl
www.odzywiajsiezdrowo.pl