Choroba Hashimoto, candidy oraz refluks przełyku: jaką dietę stosować?

Witam serdecznie, mam 28 lat. W ostatnim czasie zdiagnozowano u mnie trzy choroby: chorobę Hashioto, Candida oraz refluks przełyku niemy. I tu zaczyna się mój problem, ponieważ nie mam pojęcia, jak powinnam się odżywiać. Dieta w jednej chorobie wyklucza drugą. Ważę 65 kilo. Od tygodnia jem tylko owsiankę i kisiel i zaczynam się robić naprawdę głodna. Czy jest szansa na pogodzenie tych wszyskich diet razem? Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam Magda

Witam serdecznie!

Wyobrażam sobie jak bardzo musiały Panią przerazić te trzy diagnozy i związane z tym dietetyczne ograniczenia. W rzeczywistości jednak te diety można pogodzić , nie trzeba stosować ich całe przez całe życie i nie jest Pani skazana na głodowanie.
Najbardziej wymagającą z tych diet jest dieta przeciwko candidi – całkowicie wyklucza ona cukier, produkty suszone, wędzone, marynowane, i wysokoprzetworzone, ale przecież każdy z nas powinien ich unikać. Refluks przełyku nie lubi z kolei  tłustych, ciężkostrawnych potraw, lecz to również bardzo zdrowe ograniczenie.
Co zatem może Pani jeść przy tych chorobach?

  1. Produkty zbożowe – jeżeli lekarz nie zalecił inaczej może Pani w niewielkich ilościach spożywać ziemniaki, ryż brązowy, proso, grykę i kukurydzę.
  2. Produkty mięsne – drób bez skóry w lekkostrawnej postaci, cielęcinę, chude części wołowiny, mięso królika. Oczywiście z uwagi na refluks mięsa powinny być gotowane lub duszone bez obsmażania, aby były lekkostrawne.
  3. Ryby chude, np. mintaj, tuńczyk, dorsz – również w lekkostrawnej formie.
  4. Warzywa w zasadzie wszystkie najlepiej gotowane lub duszone.
  5. Jaja na miękko.
  6. Owoce zawierające mało cukru, np. kiwi, awokado, grejpfrut, cytryna. Owoce należy spożywać w małych ilościach i obierać ze skórki.
  7. Tłuszcze roślinne – oliwa z oliwek, inne oleje.

Z uwagi na ograniczenie, a właściwie eliminację mleka i produktów mlecznych (potęgują wzrost candidy), warto poradzić się lekarza w sprawie suplementacji wapnia i innych minerałów. W razie braku pomysłów na menu może Pani również skorzystać z pomocy dietetyka, by ułożył smaczny i dobrze zbilansowany jadłospis złożony z powyższych produktów.

Pozdrawiam!