Choroba Hashimoto i stosowanie Selen

Choruję na Chorobę Hashimoto, lekarz zalecił brać mi selen .Brałam dawkę 110, ale dla skontrolowania zrobiłam wyniki i stężenie selenu we krwie wyszło 61,89 a normy mojego laboratorium to 75-85 a opinie na temat selenu są różne i nie wiem co robić.Czy również suplementacja inna jest zalecana przy Hashimoto , teraz słyszy się ze podstawą jest dieta bezglutenowa, suplementowanie wit.D , cynkiem itp. Co doktor o tym myśli.

Witam serdecznie,

dieta bezglutenowa nie sprawdza się w każdym przypadku choroby Hashimoto. Skuteczna będzie wtedy gdy osoba ma Celiakę lub NCGS (nieceliakalną nadwrażliwość na gluten, której wcześniej nie zdiagnozowano. Suplementacja witaminą D jest jak najbardziej zalecana, w przypadku niedoboru nawet konieczna, ale najlepiej zrobić badanie z krwi na jej poziom, aby dostosować dawkę.Przy chorobie Hashimoto często występuje niedobór cynku i selenu. Jeżeli chodzi o selen to zdania są podzielone dlatego, ze zarówno niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy, a trudno ustalić indywidualną dawkę, tak żeby nie przedobrzyć. Dlatego najlepiej suplementować się stosując przerwy i tak jak to Pani zrobiła poprzez kontrolę wyniku.

pozdrawiam
Agnieszka Pierwoła

Dzień dobry,

przy Hashimoto warto zrobić testy na nietolerancje pokarmowe, zanim wprowadzimy dietę bezglutenową. Poza selenem można suplementować w tym przypadku witaminy: D3, A, B12, B complex, C, E, kwasy omega 3, cynk, magnez, związki maślanu, koenzym Q10, siarczan magnezu. W Pani diecie nie powinno zabraknąć błonnika rozpuszczalnego oraz bakterii probiotycznych.

Pozdrawiam
Katarzyna Krupińska