Choroba Leśniowskiego-Crohna i ból kręgosłupa

Dzień dobry, mam 35 lat, mężczyzna.Od maja tego roku zaczęły się bóle kręgosłupa i stawów, później bóle brzucha i doszło do krwawień ze śluzem. W czerwcu trafiłem do szpitala i rozpoznali owrzodzenie opuszki 12-cy powiększenie tarczycy, naczyniak wątroby i podejrzenie choroby Leśniowskiego-Crohna. Kolonoskopię zrobiłem w lipcu, zbadany odcinek jelita krętego z owrzodzeniami pokryte włóknikiem ogniskowo przekrwiono, żylaki odbytu i pobrano wycinki. Wynik badania trzy fragmenty błony śluzowej jelita cienkiego objętej aktywnym naciekiem zapalnym o ogniskowo dużym nasileniu. W kilku miejscach widoczne ropnie kryptowe. Ponownie 20 września zrobiłem gastroskopię by pobrać wycinki. Wynik bardzo drobne wycinki błony śluzowej jelita cienkiego zawierające częściowo rozfragmentowane kosmki. Bez zmian patologicznych. Od sierpnia brałem salofalk do 12 września, a później encorton i nolpaza do 9 października. Bóle podczas brania encortonu trochę się zmniejszyły. Teraz zalecenia lekarza odstawienie lekarstw i obserwacja. Moje bóle w brzuchu i stawach się nasilają, czym więcej ruchu tym gorzej. Co dalej robić?

Lek. Magdalena Pikul

Witam! W przypadku nieswoistych zapaleń jelit jak choroba Leśniowskiego-Crohna może dochodzić do powikłań pozajelitowych, między innymi ze strony układu kostno-stawowego. Być może tak jest właśnie w Pana przypadku. Proponowałabym konsultację z reumatologiem, który oceni ewentualne zmiany kostno-stawowe i w razie potrzeby zaleci właściwe leczenie biorąc pod uwagę także możliwość związku z chorobą Crohna. Natomiast co do zastosowanego leczenia jelit to zapewne stosowane leki spowodowały poprawę i obecnie błona śluzowa jest bez zmian. Stąd decyzja o odstawieniu leczenia i obserwowaniu co będzie działo się dalej, w razie ponownego nawrotu zapewne lekarz prowadzący włączy leczenie na nowo. W celu łagodzenia bólów brzucha można doraźnie stosować leki przeciwbólowe, musi Pan zapytać swojego lekarza o przepisanie tych właściwych. Pozdrawiam!