Choroba nowotworowa piersi - interpretacja wyników

Babcia zachorowała na raka piersi carcinoma ductale invasivum G2 BR 6 pkt. Kwalifikacja T4N1MO. Receptory estrogenowe i progesteronowi 80% (++) 7 pkt. Her-2/neu (-). Teraz jest 2 miesiące po operacji radykalnej dx m. Patey. Przed zabiegiem przeszła 6 cykli chemioterapii (w tym czerwona), w celu zmniejszenia guza. Wynik histopatologiczny po operacji: Zmiana średnicy 20mm. W otoczeniu ogniska włóknienia szkliwienia martwicy (ok. 5 %) i przewlekły proces zapalny. Węzły chłonne - Lymphonodulitis chronica sine neoplasmate 12/0. po operacji miała zrobione tylko badania krwi ( wyniki są w normie). Markery przed operacją BR-MA(CA-15.3) 27.2. Po zakończonej chemii miała zrobione usg i rtg kręgosłupa. W połowie maja ma iść do lekarza, w celu podjęcia dalszego leczenia.

W związku z tym mam kilka pytań: Jakie są rokowania i stadium choroby? Jak szybko może postępować choroba, czy w tym wypadku dobrze by było zrobić TK i badanie kośćca ( boję się, że mogą być przerzuty do mózgu lub kości). Proszę o interpretacje i dalszą poradę.

Dziękuję i pozdrawiam.

ponad rok temu

Witam serdecznie,

Rak piersi (inwazyjny rak przewodowy o średnim stopniu złośliwości) został u Babci rozpoznany w dość późnym stopniu zaawansowania - wg wstępnie określonego na podstawie klasyfikacji TNM to stopień III B (w skali od I do IV). W tym stopniu zaawansowania, leczenie rozpoczyna się od chemioterapii celem zmniejszenia guza i przygotowania do zabiegu operacyjnego, co też zostało uczynione.

Rak dość dobrze zareagował na wstępne leczenie, doszło do zmniejszenia jego rozmiaru oraz nie stwierdzono przerzutów w węzłach chłonnych, choć na początku było takie podejrzenie (cecha N1 oznacza zajęcie węzłów chłonnych pachy przez nowotwór).

Kolejnym elementem leczenia, przy dodatnich receptorach estrogenowych (co wyszło w badaniu hist-pat) jest włączenie uzupełniającej hormonoterapii, która ma zapobiec nawrotowi nowotworu. Leczenie hormonalne zazwyczaj prowadzi się przez okres 5 lat i lekiem z wyboru jest tamoksifen (więcej o tym leczeniu w artykule http://portal.abczdrowie.pl/hormonoterapia-w-raku-piersi ).

Rak piersi jest chorobą o poważnym rokowaniu, niezależnie od stopnia zaawansowania. Im rak wykryty później tym szanse na pełne wyleczenie są mniejsze. Na korzyść Babci, pomimo późnego wykrycia raka działa dobra reakcja na chemioterapię i to, że udalo się wykonać radykalny zabieg chirurgiczny, co jest bardzo ważne w leczeniu tego nowotworu. Dodatkowo rak posiada dodatnie receptory hormonalne, co sprawia, że można w leczeniu zastosować wspomnianą już wcześniej hormonoterapię, co dodatkowo zmniejszy ryzyko nawrotu. Raki estrogeno-dodatnie zazwyczaj mają łagodniejszy przebieg.

Wskazania do wykonania badań obrazowych takich jak tomografia lub scyntygrafia mają sens jedynie w obliczu pojawienia się niepokojących objawów (np. bóle kręgosłupa, bóle głowy). Badania te wiążą się z narażeniem chorego na dużą dawkę promieniowania, co z kolei nie jest dla niego korzystne (może wpływać wręcz toksycznie na organizm), dlatego też rutynowe wykonywanie tych badań nie weszło do standardów obserwacji chorego po leczonym nowotworze.

Obserwacja po leczeniu powinna wyglądać następująco:
A. Badanie kontrolne u onkologa:
— pierwsze 2 lata — co 3 miesiące ;
— 2–5 lat — co 6 miesięcy;
— powyżej 5 lat — co 12 miesięcy.
B. Badania dodatkowe:
mammografia — co 12 miesięcy
badanie ginekologiczne — co 12 miesięcy

Nikt niestety nie jest w stanie powiedzieć, czy nowotwór nie nawróci, niemniej proszę być dobrej myśli, wspierać Babcię w dalszym leczeniu i kontroli.

Pozdrawiam serdecznie