Zapytaj lekarza

1 , 0 2 2 , 2 4 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Choroba Osgood Schlattera a zanik mięśni pod gipsem

Cierpię na chorobę Osgood Schlattera. Ortopeda założył mi gips na 3 tygodnie. Po ściągnięciu bolała mnie noga, doznałam zaniku mięśni. Lekarz powiedział, że to normalne i po 2 dniach przejdzie. I tak się stało. Lecz od ściągnięcia gipsu minął tydzień, a mnie boli prawe kolano nadal przy zginaniu, prostowaniu, siadaniu, czy kiedy chcę wstać. Nie wspomnę o przykucnięciu. Tej czynności nie mogę wykonać w ogóle. Boli mnie po lewej stronie pod rzepką nawet przy dotyku. Czy to ma związek z martwicą?
KOBIETA ponad rok temu

Co jeść przy dolegliwościach ze strony układu ruchowego?

Twój układ ruchowy daje Ci w kość? Pokonaj to... dietą. Sprawdź, co warto jeść, aby kręgosłup nie bolał. Dietetyk kliniczny podpowiada, na jakie produkty warto zwrócić uwagę.

Lek. Marta Gryszkiewicz
84 poziom zaufania

Proces odbudowy masy mięśniowej kończyny po unieruchomieniu jej w opatrunku gipsowym jest indywidualnie zmienny. Proces ten trwa jednak znacznie dłużej niż 2 dni. Nie należy zbytnio obciążać stawu kolanowego jeśli występuje ból przy jego gwałtownym zginaniu/prostowaniu. Może to wynikać ze znacznej różnicy w "kondycji" antagonistycznych grup mięśniowych - prostowników i zginaczy. Należy doraźnie przez kilka dni stosować leki z grupy NLPZ (np. ibuprom/ketonal), które uśmierzą ból i zapobiegną rozwinięciu się stanu zapalnego. Należy także wykonywać więcej biernych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kończyny dolnej (ćwiczenia na leżąco bez obciążenia nogi). Jeśli ból się utrzyma > 14 dni od zdjęcia gipsu należy zgłosić się do lekarza ortopedy celem diagnostyki przyczyny istniejących dolegliwości. Obecne dolegliwości z dużym prawdopodobieństwem nie mają związku z chorobą Osgood Schlattera, jednak bez badania klinicznego nie ma możliwości wykluczenia w 100% i tej przyczyny.

Absolwentka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, doświadczenie zdobywała w kraju, jak i za granicą.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety
Ważne tematy