Choroba Osgood Schlattera a zanik mięśni pod gipsem

Cierpię na chorobę Osgood Schlattera. Ortopeda założył mi gips na 3 tygodnie. Po ściągnięciu bolała mnie noga, doznałam zaniku mięśni. Lekarz powiedział, że to normalne i po 2 dniach przejdzie. I tak się stało. Lecz od ściągnięcia gipsu minął tydzień, a mnie boli prawe kolano nadal przy zginaniu, prostowaniu, siadaniu, czy kiedy chcę wstać. Nie wspomnę o przykucnięciu. Tej czynności nie mogę wykonać w ogóle. Boli mnie po lewej stronie pod rzepką nawet przy dotyku. Czy to ma związek z martwicą?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Marta Gryszkiewicz

Proces odbudowy masy mięśniowej kończyny po unieruchomieniu jej w opatrunku gipsowym jest indywidualnie zmienny. Proces ten trwa jednak znacznie dłużej niż 2 dni. Nie należy zbytnio obciążać stawu kolanowego jeśli występuje ból przy jego gwałtownym zginaniu/prostowaniu. Może to wynikać ze znacznej różnicy w "kondycji" antagonistycznych grup mięśniowych - prostowników i zginaczy. Należy doraźnie przez kilka dni stosować leki z grupy NLPZ (np. ibuprom/ketonal), które uśmierzą ból i zapobiegną rozwinięciu się stanu zapalnego. Należy także wykonywać więcej biernych ćwiczeń wzmacniających mięśnie kończyny dolnej (ćwiczenia na leżąco bez obciążenia nogi). Jeśli ból się utrzyma > 14 dni od zdjęcia gipsu należy zgłosić się do lekarza ortopedy celem diagnostyki przyczyny istniejących dolegliwości. Obecne dolegliwości z dużym prawdopodobieństwem nie mają związku z chorobą Osgood Schlattera, jednak bez badania klinicznego nie ma możliwości wykluczenia w 100% i tej przyczyny.