Choroba refluksowa przełyku

Czy przy chorobie refluksowej przełyku warto zamienic stosowany od pól roku preperat z esomeprazolem (Helides 40mg 1x1) na Dekslanzoprazol (Dexilant)? Podobno jest to nowsze i lepsze IPP? Po esomeprazolu spore skutki uboczne - wzdęcia, bardzo słabe trawienie. Jestem na ścisłej diecie refluksowej, nie pije alkoholu, kawy, napojów gazowanych, nie pale papierosów. Po odstawieniu esomeprazolu, nawet powolnym (przyjmowanie co 2 a potem 3 dni) zgaga wraca błyskawicznie, ale i trawienie poprawia się.

Niestety, typowe dla choroby refluksowej jest to, że po odstawieniu leków objawy wracają. Natomiast jeśli przyjmuje Pan odpowiednio dużą dawkę leku, nie musi Pan przestrzegać żadnej diety.