Choroba tkanki łącznej

Witam, proszę o poradę. U mojej przyjaciółki stwierdzono chorobę tkanki łącznej, ma obecnie 30 lat. Od bardzo dawna palce u rąk i stóp ma w bardzo sinym kolorze, przez długi czas choroba nie była rozpoznana i leczono ją na nadciśnienie :-(, ale już wiadomo, co jej dolega i obawiam się, że może być za późno na całkowite wyleczenie przyjaciółki. Przyjaciółka ma problemy z oddychaniem i stwierdzono u niej w guzki w płucach, które pewnie należy leczyć. Chciałam się dowiedzieć, do jakiego lekarza ma się zgłosić, aby być pod jego stałą opieką medyczną i jakie leki musi przyjmować? Zaznaczę, że nie zawsze jest miejsce w szpitalu i przyjaciółka odsyłana jest do domu, może są jakieś leki które może tam przyjmować? Z góry dziękuje za odpowiedź. Pozdrawiam, Kaśka z Warszawy.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Tak zwane choroby tkanki łącznej stanowią ogromną grupę. Są wskazaniem do opieki reumatologicznej. Zatem przyjaciółka powinna zgłosić się do reumatologa. Dopiero on, po przeprowadzeniu właściwej diagnostyki, wdroży odpowiednie postępowanie. Leczenie bez badania, na podstawie skąpych informacji jest postępowaniem niewłaściwym, a wręcz może być szkodliwe dla pacjenta. Ponadto na portalach internetowych nie wolno w świetle polskiego prawa pisać o konkretnych lekach.

Pozdrawiam